Nikogo dziś nie dziwi fakt, że w czasie ciąży kobieta poddaje się USG (i to nawet kilka razy), choć jeszcze 30 – 40 lat temu badanie ciężarnych ograniczało się do osłuchiwania brzucha. Dziś badania ultrasonograficzne to norma. Standardem jest klasyczne USG 2d, coraz popularniejsze staje się natomiast już USG 3d, a jako pewna nowość i ciekawostka (ciągle jeszcze) funkcjonuje USG 4d…

Na czym polega USG 4d i czym różni się od USG 3d?

Większość z nas słyszała już o USG 4d, ale niewiele osób potrafi wyjaśnić różnicę pomiędzy tym badaniem, a USG 3d. Najprościej mówiąc, USG 4d jest tym samym, co badanie USG 3d, z tą tylko różnicą, że w wyniku 3d otrzymujemy obraz trójwymiarowy, a wynikiem 4d jest obraz trójwymiarowy w ruchu – i to w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że rodzice mogą podejrzeć swoje nienarodzone dziecko i obserwować na bieżąco – co robi, jakie ruchy wykonuje, etc. Rozczulające scenki, w których maluch ziewa czy na przykład ssie palec dają rodzicom wielką radość.

Dodatkowo, jak wypowiadają się specjaliści, tego typu przeżycie już w okresie ciąży powoduje tworzenie się jeszcze silniejszej więzi między rodzicami, a dzieckiem – zwłaszcza między ojcem, a dzieckiem. To między innymi pozwala twierdząco odpowiedzieć na często pojawiające się pytanie – czy warto robić USG 4d? Owszem – warto! Jeśli tylko fundusze nam na to pozwalają, to na pewno warto je zrobić. W końcu ciąża to wyjątkowy czas w naszym życiu i – w większości przypadków – zdarza się nam raz, dwa razy… Ten dodatkowy koszt (kilkaset złotych) nie wydaje się więc w tym kontekście bardzo wygórowany.

USG 4d a zdrowa ciąża

Wiemy już, że z powodów osobisto-psychologicznych warto zdecydować się na badanie USG 4d, co natomiast z powodami medycznymi? Czy dzięki „czterem wymiarom” lekarz dowie się więcej, niż dzięki obrazowi 2d? Czy badanie takie może na przykład pomóc (bardziej, niż 2d) we wczesnym rozpoznaniu wad rozwojowych dziecka? Specjaliści nie są tutaj zgodni. Pewne jest, że we wczesnym diagnozowaniu potencjalnych wad rozwojowych liczy się przede wszystkim doświadczenie lekarza – ultrasonografisty i nowoczesny, dobrej jakości sprzęt do badań. USG 4d być może ułatwia położnikom i genetykom ocenę płodu, ale nie jest niezbędnym elementem prowadzenia ciąży.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika