Biznes
Etymologia „biznesu” odnosi się do stanu bycia zajętym albo do jednostki lub społeczeństwa jako całości, która pracuje i jest opłacalna ekonomicznie w stosunku do wykonywanej pracy. Samo pojęcie „przedsiębiorstwo” ma co najmniej 3 zastosowania, w zależności od zakresu. Zazwyczaj używa się go do oznaczenia danej organizacji. Ogólnie można odnieść ten termin do konkretnego sektora rynku, na przykład „branży muzycznej”. Ostatnia forma tak zwana złożona, to agrobiznes i wszelkie działania w jego zakresie wykonywane przez społeczność dostawców towarów oraz usług.
Akcja
Na rynku finansowym, akcja jest jednostką rozliczeniową dla różnych instrumentów finansowych, w tym akcji (zwykłe albo preferencyjne), oraz inwestycji w spółkach komandytowych czy hipotecznych funduszach powierniczych. Ich wspólną cechą jest udział równości, który będzie ograniczony w przypadku akcji uprzywilejowanych.
Dochód uzyskany z akcji nosi miano dywidendy. Akcjonariusz, znany też jako osoba, która ma udziały w firmie lub organizacji, a więc jest współwłaścicielem firmy. O akcjach można się dowiedzieć więcej rozmawiając z jednym z fachowców w tej dziedzinie np. ASTON.
Opodatkowanie i oszacowanie akcji
Akcje są oceniane według różnych reguł w różnych rynkach. Podstawowym założeniem jest to, że część z tego, co chce się otrzymać jest warte swojej ceny.
Opodatkowanie dywidend jest różne w zależności od terytoriów, na których ono występuje. Na przykład w Indiach, dywidendy są wolne od podatku w rękach akcjonariusza. Natomiast firma płacąca dywidendy płaci podatek od wypłaty dywidendy w wysokości 12,5%. Powstała też koncepcja zakładania dywidendy, która nie jest wolna od podatku. Ponadto indyjskie przepisy podatkowe zawierają przepisy stworzone w celu powstrzymania dywidendy typu stripping.
Akcjonariusz – definicja
Akcjonariuszem jest osoba albo instytucja (w tym osób prawnych), która prawnie jest właścicielem części zasobów w korporacji publicznej albo prywatnej.
Akcjonariusze otrzymują przywileje w klasie akcji. Prawa te obejmują:
Prawo do sprzedaży własnych akcji czy prawo do głosowania na dyrektorów nominowanych przez radę,
Prawo do nominowania dyrektorów czy prawo do dywidendy,
Prawo do zakupu nowych akcji emitowanych przez spółkę albo prawo do tego, co trwałe.
Akcjonariuszami jest nazywany podzbiór podmiotów, które obejmują tych, którzy mają bezpośredni albo pośredni interes w podmiocie gospodarczym. Przykładowo: pracownicy, dostawcy, społeczność, klienci, itp.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.