Termin ten często budzi niepokój wśród pracowników oraz ich przełożonych, choć z oceną 360 stopni spotkamy się na razie tylko w korporacjach czy zagranicznych przedsiębiorstwach, odznaczających się złożoną strukturą organizacyjną. Czy naprawdę powinniśmy się obawiać podobnej oceny?
Polega ona przede wszystkim na przeprowadzeniu specjalnej ankiety (inne określenie oceny to właśnie ankieta 360 stopni lub też 360 feedback). Trafia ona do osób z otoczenia pracownika (stąd właśnie wzięła się nazwa działania), który akurat jest w ten sposób badany. Respondentem może być: szeregowy pracownik niższego szczebla, najbliżsi, równorzędni współpracownicy, ale też kierownik czy szef, a nawet klienci i inne osoby spoza firmy.
Po co się ją przeprowadza? Na przykład na potrzeby coachingu (rozumianego jako pomoc w zdobywaniu nowych umiejętności oraz podnoszeniu pracowniczych kwalifikacji), by określić obszary, dzięki którym możliwy jest dalszy rozwój pracownika, czy wreszcie by go w miarę obiektywnie ocenić.
A zatem nadrzędnym celem oceny jest zgromadzenie możliwie jak najbardziej obiektywnych informacji zwrotnych, dotyczących chociażby mocnych czy słabych stron osoby ocenianej, a następnie wykorzystanie owej wiedzy do opracowania skutecznego planu rozwojowego.
Taka ocena jest przeprowadzana np. na życzenie prezesa firmy, który chce dowiedzieć się, czy sprawdza się w tej roli. W tej sytuacji nie chodzi o zwalnianie osób, które wyraziły się o nas niepochlebnie, lecz uświadomienie sobie, że dzięki informacjom pochodzącym od innych pracowników możemy zmienić się na lepsze (np. lepiej zarządzać kadrami).
Wielu może zapytać, jak zachować obiektywność w sytuacji, gdy trzeba wypowiedzieć się o kierowniku działu czy własnym szefie… Spokojnie – badanie jest poufne orazi przeprowadzane przez firmę z zewnątrz (sprawdź np. ofertę Resolutio), a jego wyniki są dostępne tylko dla osób, które mają z nich wyciągnąć odpowiednie wnioski.
Kiedy zakończy się proces zbierania danych, każda osoba oceniana w procesie otrzymuje swój indywidualny raport, zawierający zestawienia oraz analizy uzyskanych wyników. Widzimy więc, że prawidłowo przeprowadzona ocena 360 stopni może być bardzo użytecznym narzędziem, dostarczającym zainteresowanym wielu korzyści.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.