Co zrobić, kiedy przydarzy się wypadek samochodowyPamiętaj iż nie do każdego zdarzenia drogowego przynależy przywołać policję. Taki obowiązek istnieje wobec tego kiedy doszło do wypadku w jakim ktokolwiek poniósł śmierć bądź pozostał zraniony. W przypadku gdy nic nie stało się żadnemu uczestnikowi zdarzenia nie jest konieczne wzywanie służb mundurowych.

W przypadku wypadku do jakiego konieczne jest wezwanie służb mundurowych – wyłącznie wówczas kiedy uczestnik wypadku pozostał ranny lub poniósł zgon, nie można nam nic czynić z pojazdami mającymi udział w zdarzeniu. Za to w przypadku kolizji musimy zadbać o to ażeby umożliwić bezpieczne korzystanie z infrastruktury drogowej innym eksploatatorom. Też pewno nie raz spotykaliśmy się z sytuacją gdy nieco uszkodzony samochód utrudnia dostęp na skrzyżowanie ewentualnie w istotny sposób utrudnia ruch. Pamiętajmy że to prowadzący jest zmuszony do usunięcia wozu, o ile nie jest w stanie zrobić tego sam winien wezwać specjalistyczną pomoc drogowa.
Co poczynić jeśli żaden z kierujących nie chce wziąć na siebie winy? W takiej sytuacji najlepiej zawiadomić Policje. Mamy wówczas pełne przekonanie iż ocena winy będzie adekwatna a winowajca nie będzie mógł wycofać się od odpowiedzialności. Jeżeli jednak sytuacja jest jasna a kierowcy chcą sytuację załatwić bez przywołania policji, powinno się spisać oświadczenie. Postać oświadczenia stosowana w Polsce jest zgodna z europejskimi kanonami w związku z tym oświadczenie może być sporządzone także podczas kolizji z cudzoziemcem. Język w jakim pozostanie wykonane nie ma większego oznaczania albowiem informacje w nim zawarte znajdują się zawsze w tych samych miejscach.Pomnijmy że polisa OC sprawcy obejmuje również transport naszego auta przez lawete. Przeto podczas wypełniania wniosku wskazane jest zadzwonić po pomoc drogową gdyż skróci to nasz okres oczekiwania w uszkodzonym wozie.
Oświadczenie dotyczące kraksy powinno trafić w ręce poszkodowanego, jako że to on będzie ubiegał się o zadośćuczynienie od ubezpieczyciela sprawcy. Oświadczenie powinno zawierać następujące dane sprawcy:imię i nazwisko,miejsce zamieszkania,numer i seria dowodu osobistego,numer prawa jazdy i jego kategorię,markę i model, numer rejestracyjny samochodu,dane właściciela auta i jego miejsce zamieszkania,numer polisy ubezpieczeniowej, nazwę ubezpieczyciela razem z jego siedzibą.oraz dane pokrzywdzonego:imię i nazwisko,miejsce zamieszkania,dane właściciela i jego adres zamieszkania,markę i model, nr rejestracyjny.Pamiętajmy o dokładnym sprawdzeniu wszystkich danych wypisanych w oświadczeniu i o jego podpisaniu prze obie strony.Oprócz tych danych na oświadczeniu powinno znaleźć się przyznanie do winy sprawcy oraz wierny opis samego zajścia wraz z opisem miejsca zajścia, datą i godziną.

Co więcej do oświadczenia można dołączyć zdjęcia uszkodzonych pojazdów, najlepiej z wyraźnymi numerami rejestracyjnymi. Przydatne mogą okazać się zarówno oświadczenia świadków kolizji. Jeśli spisanie oświadczeń światków jest z jakiś względów nie możliwe pamiętajmy o zarejestrowaniu ich numerów telefonów, gdyż mogą okazać się pomocne. Gdyby już mamy spisane oświadczenie a nasze auto zabrała pomoc drogowa możemy udać się do Towarzystwa Ubezpieczeniowego sprawcy w celu zgłoszenia kolizji.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika