fotook Charakterystyka cery tłustej.

Cera tłusta ma szarożółty kolor, jest gruba z widocznymi ujściami gruczołów łojowych czyli rozszerzonymi porami. Na skórze pojawiają się zaskórniki otwarte (tzw. wągry) lub zamknięte (tzw. pryszcze). Skóra jest słabo ukrwiona, nie reaguje zaczerwienieniem na: dotyk, wodę, mydło i warunki atmosferyczne. Źle reaguje natomiast na bodźce wewnętrzne, takie jak: stres, napięcia nerwowe, zaburzenia hormonalne i zaburzenia układu trawiennego. Wolno się starzeje, a w wieku starczym nie ulega nadmiernemu wysuszeniu. Na skórze tłustej często pojawia się trądzik.

Wydzielina gruczołów łojowych (łój skórny) jest produkowana w nadmiernej ilości, co daje efekt „świecącej się” skóry. Dzięki temu skóra naturalnie chroni się przed utratą wody, lecz ma nieestetyczny wygląd. Podstawą pielęgnacji cery tłustej jest więc matowienie oraz oczyszczanie.

Jakich kosmetyków używać?

Bardzo ważne jest aby do pielęgnacji cery tłustej używać właściwych preparatów kosmetycznych. Nie mogą to być kosmetyki agresywne, które prowadzą do nadmiernego wysuszenia skóry. Mimo, że skóra wydaje się być bardzo odporna, to niewłaściwą pielęgnacją łatwo naruszyć jej barierę ochronną. Jeżeli dojdzie do odtłuszczenia, skóra zmieni się w odwodnioną lub trądzikową.

Kosmetyki przeznaczone dla cery tłustej zawierają m. in. :

  • regulatory sebum – łagodzą zaburzenia czynności skóry tłustej,

  • glicerynę – ma właściwości nawilżające,

  • D- pantenol i alantoina – łagodzą podrażnienia,

  • wyciąg z szałwii – działa antybakteryjnie, normalizuje gospodarkę tłuszczową skóry,

  • wyciąg z ogórka – łagodnie ściąga i wygładza,

  • biała glinka – usuwa zanieczyszczenia i nadmiar łoju,

  • zielona glinka – niweluje trądzik, zwęża rozszerzone pory skóry,

  • wyciąg z lipy i kwiatów arniki – działają oczyszczająco, ochronnie i łagodząco na skórę

Kosmetyki do makijażu :

  • Wybierajmy podkłady matujące i pudry sypkie wiążące nadmierną ilość sebum.

  • Jeśli kupujemy cienie do oczu, róż czy bronzer, wybierajmy kosmetyki sypkie lub prasowane. Jeśli zastosujemy takie o konsystencji kremu, dodatkowo przetłuścimy skórę i twarz będzie wyglądała nieestetycznie.

Pielęgnacja cery suchej w warunkach domowych.

  • Pielęgnację cery suchej zaczynamy od demakijażu twarzy żelem myjącym antybakteryjnym. Jeżeli oko jest wrażliwe na żel, lub żel zawiera drobinki peelingujące, wybierzmy jednofazowy, beztłuszczowy płyn do demakijażu oka. Najpierw zmywamy oczy: na dwa zwilżone płatki kosmetyczne aplikujemy żel lub płyn do demakijażu i kładziemy na oczy. Przez chwilę lekko masujemy, aby makijaż „rozpuścił się” i zmywamy od zewnętrznego kącika oka do wewnętrznego.

  • Następnie na dłonie aplikujemy żel i kolistymi ruchami myjemy twarz. Zmywamy wodą, gąbeczką lub wacikiem.

  • Po dokładnym zmyciu makijażu przechodzimy do tonizacji. Zwilżamy płatek kosmetyczny tonikiem i przemywamy całą twarz.

  • Następnie aplikujemy żel pielęgnacyjny pod oczy – ten kosmetyk powinno się stosować regularnie już po 20 roku życia. Na opuszki palców serdecznych nakładamy niewielką ilość (malutką kropkę) żelu i delikatnie rozprowadzamy pod oczami, w kierunku od zewnątrz do nosa, lekko wklepując.

  • Gdy żel pod oczy się wchłonie, na twarz, szyję i dekolt nakładamy lekki krem matująco- normalizujący. Aplikujemy go na dłonie i nakładamy od dołu do góry począwszy od dekoltu. Następnie szyja– w kierunku od dekoltu do żuchwy i twarz – nakładając krem od środka twarzy na zewnątrz i lekko w górę, omijając okolice oczu. Po nałożeniu kremu, twarz gotowa jest do nałożenia makijażu.

Czynności te wykonujemy codziennie, rano i wieczorem.

Dodatkowo:

  • raz w tygodniu, po tonizacji wykonujemy peeling, aby usunąć zrogowaciały naskórek.

  • raz w tygodniu, po tonizacji warto nałożyć na twarz maseczkę antybakteryjną, normalizującą, wygładzającą lub nawilżającą, oczywiście odpowiednią dla typu cery,

  • raz na jakiś czas – w zależności od stanu skóry, warto wybrać się do kosmetyczki na zabieg oczyszczania.

Dzięki takiej pielęgnacji skóra twarzy jest odpowiednio nawilżona, zdrowa, nie „świeci się”, wygląda młodo i promiennie.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika