Produkowany przez pszczoły kit, nazywany propolisem znany jest od wieków. Od wieków też stosuje się go w medycynie i kosmetologii. Jest jednym z niewielu naturalnych produktów, którego zbawcze działanie zostało potwierdzone badaniami klinicznymi i niewątpliwie jedynym o tak szerokim zastosowaniu.
Fenomen propolisu i jego skuteczność do dziś budzą zainteresowanie wśród lekarzy. Stosowany w medycynie powoli staje się środkiem niezastąpionym. Jako całkowicie naturalny produkt o szczególnym działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybicznym jest niemal całkowicie bezpiecznym lekiem, stosowanym do leczenia ran i chorób skórnych. Dzięki temu, że może być stosowany praktycznie w każdej postaci, nadaje się do leczenia tak dzieci, jak i dorosłych. Pobrany z odpowiedniego miejsca
i oczyszczony (np. z wosku pszczelego) jest lekiem, który nie powoduje skutków ubocznych.
Niewielu wie, że propolis przez pszczoły jest używany przede wszystkim do uszczelniania gniazda. Owady te bowiem odkryły związek roślinny, rodzaj balsamu, który dzięki silnemu bakteriobójczemu i bakteriostatycznemu działaniu ma ochraniać pędy i pąki przed działaniem grzybów i roztoczy. Wykorzystując ów preparat i znosząc go do uli na zasadzie analogii stworzyły preparat, który działając analogicznie ma ochraniać wnętrze ula wraz z całą pszczelą rodziną.
Podczas badań klinicznych prowadzonych bezpośrednio na propolisie i na produktach, w których skład wchodził właśnie kit pszczeli odkryto, że w jego składzie znajduje się kilkaset związków chemicznych. To właśnie one, bezpośrednio i pośrednio, poprzez tzw. efekt synergistyczny wytwarzają związki o szerokich możliwościach działania. Kit pszczeli wykorzystywany jest przede wszystkim podczas leczenia chorób skórnych, układu oddechowego, pokarmowego; leczniczo działa też na wszelkiego rodzaju rany, oparzenia oraz wspomaga ich gojenie.
Zbawczo działa na nasz poziom cholesterolu we krwi oraz podnosi odporność. Wszystko to razem sprawia, że jest przydatnym i cennym lekiem, pochodzącym z apteki natury.
Ponadczasowość propolisu i nieustanne nim zainteresowanie zarówno lekarzy, jak i farmaceutów sprawia, że stał się lekiem, który sprawdza się doskonale zarówno w domu, jak i w warunkach szpitalnych. Występuje pod wieloma postaciami od nalewek począwszy, na czopkach i tabletkach skończywszy. Ponieważ klinicznie dowiedziono, że reaguje z niektórymi antybiotykami i ziołami wzmacniając ich działanie coraz częściej pojawia się na sklepowych i aptecznych półkach nie jako osobny produkt, a jako część innego leku.
Jednak zastosowanie propolisu nie ogranicza się tylko do medycyny. Jest on bowiem także cennym składnikiem paramedycznych kosmetyków, których działanie to nie tylko pielęgnacja skóry, ale przede wszystkim jej leczenie. Występując w postaci kremów i maści oraz niezbyt popularnego toniku do twarzy doskonale sprawdza się choćby w walce z trądzikiem. Tak propolis, jak i inne produkty pochodzenia pszczelego stanowią dla analityków, lekarzy, farmaceutów i dla nas niezwykłą zagadkę. Wciąż trwające badania w ośrodkach na całym świecie przynoszą coraz więcej rewelacji, związanych z tym naturalnym antybiotykiem. Mówi się nawet o nim, jako o leku przyszłości, o leku na raka, na Alzheimera…
Czas pokaże, czym jeszcze zaskoczy nas brązowa lepka maź, którą znajdujemy w tak trywialnym miejscu, jak pasieka…
O autorze
Działamy na rynku IT od 1999r. Projektujemy i wykonujemy strony www w technologii flash oraz sklepy internetowe oparte na autorskim systemie eSHOP PAPComputer.UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.