To nie temat na żarty – biopsja piersi jest poważnym badaniem. Jest też drugim etapem – po mammografii lub samobadaniu, który jako jedyny umożliwia precyzyjne określenie zmian w piersi.
Biopsja piersi nie zawsze wygląda tak samo. Według serwisu poradnikzdrowie.pl wyróżnić można cztery rodzaje biopsji różniące się sposobem prowadzenia oraz inwazyjnością w ciało pacjentki.
Biopsja mammotomiczna przeprowadzana jest w warunkach ambulatoryjnych i zajmuje około pół godziny. Polega na jednorazowym wkłuciu i pobraniu (przez otwór o średnicy 3 mm) wycinka tkanki. Po zabiegu można normalnie funkcjonować, nie jest też stosowane żadne znieczulenie, poza niewielkim znieczuleniem miejscowym. Żadnych szwów, tylko plaster i opatrunek uciskowy.
Cienką igłę wykorzystuje się także w przypadku biopsji cienkoigłowej. Podobnie, jak w opisanym powyżej rodzaju stosuje się znieczulenie miejscowe i za pomocą cienkiej igły pobiera materiał komórkowy. Całość trwa krótko jednak jest niedokładna: materiał nie wystarcza do prawidłowej oceny.
Podobnie mało inwazyjną metodą jest biopsja piersi gruboigłowa. W tym przypadku tkankę pobiera się kilkukrotnie, a więc trzeba wkłuć się w ciało kilka razy.
Najbardziej skomplikowanym rodzajem biopsji jest odmiana chirurgiczna. To najczęściej stosowany sposób, który wymaga znieczulenia miejscowego lub ogólnego. W piersi umieszcza się specjalny marker, aby oznaczyć miejsce zmiany. Następnie chirurg wykonując 3-, 4-centymetrowe nacięcie pobiera tkankę do badania, a następnie zaszywa nacięcie. Mimo że rekonwalescencja trwa krótko, kobiety skarżą się na ból oraz blizny.
Biopsja piersi może wydawać się zabiegiem bolesnym i nieprzyjemnym, jednak właściwa diagnoza jest podstawą późniejszego leczenia. Żaden objaw nie może zostać zlekceważony, ponieważ zaniechania będą miały poważne konsekwencje. Mimo, że biopsja piersi oznacza odrobinę bólu, nie można przed nią uciekać.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.