gym
Każdy chciałby wyglądać jak kobiety i mężczyźni prężący swoje mięśnie na okładkach wielu czasopism. A że zbliża się lato, coraz więcej osób zaczyna „łapać” za sztangi i rozpoczyna pracę nad własnym ciałem. Choć dopiero marzec się zaczął w siłowniach może spotkać coraz więcej ludzi. Chcąc zdążyć przed latem, spędzają całe godziny na siłowni. W taki sposób nie trudno o zmęczenie i szybkie zniechęcenie, które zwiastują przetrenowanie. Co zrobić, by do niego nie dopuścić?

Na czym polega przetrenowanie

Przetrenowaniem określa się stan objawiający się przewlekłym zmęczeniem spowodowanym zachwianiem równowagi pomiędzy intensywnością treningów a czasem na odpoczynek. A to właśnie odpoczynek wspomaga regenerację organizmu, która uczestniczy w procesie normalizacji i przyczynia się do budowania masy mięśniowej. Tymczasem przetrenowanie sprawia, że plany sportowców dotyczące szybkiego zbudowania mięśni zostają przekreślone przez mordercze ćwiczenia i niewystarczający czas na regenerację.

Po czym poznać przetrenowanie?

Przetrenowanie może dawać szereg objawów, które są zarówno odczuwane tylko przez nas, jak i widoczne przez osoby przebywające w naszym otoczeniu. Symptomy tego stanu można więc podzielić na objawy obiektywne oraz objawy subiektywne.

Objawy obiektywne to takie, które zauważają osoby „trzecie”. Widząc nas na co dzień, zauważają pewne zmiany w naszym wyglądzie. Do objawów obiektywnych zalicza się więc pogorszenie wydolności organizmu, słabsza ruchowa koordynacja, pogorszona kondycja.

Objawów subiektywnych jest znacznie więcej. Spośród wielu można wymienić kilka dość istotnych. Przetrenowanie objawia się przede wszystkim zniechęcenie do ćwiczeń. Osoba przetrenowana czuje niechęć do treningów, nawet już na samą myśl o jego realizacji. To z kolei pociąga za sobą kolejny symptom – rozdrażnienie. Osoba z przetrenowaniem jest drażliwa – łatwo ją wytrącić z równowagi. Do tego mogą dojść takie objawy jak: zawroty głowy, bezsenność, spadek masy ciała, brak apetytu.

Co więcej przetrenowanie może dawać także znać o sobie w wynikach badań. U osoby takiej zwykle tętno spoczynkowe jest podwyższone. Badania krwi wskazują na zmniejszony poziom hemoglobiny – barwnika występującego w krwi. O przetrenowaniu świadczy także zmniejszona ilość krwinek czerwonych – erytrocytów oraz zmniejszona ilość hematokrytu.

Skąd się bierze przetrenowanie?

Jak już wyżej wspomniałam – przetrenowanie to nic innego jak zaburzenie równowagi między intensywnymi treningami a odpoczynkiem. Szala przechyla się oczywiście na stronę intensywnych ćwiczeń, po których nasz organizm nie jest w stanie całkowicie się zregenerować, gdyż nie ma wystarczająco dużo czasu na odpoczynek.

Warto również wiedzieć, że to nie jedyna przyczyna prowokująca pojawienie się objawów przetrenowania. Na ten przewlekły stan wpływa także niewłaściwy sposób odżywiania się. Nieprawidłowo zbilansowany jadłospis, w którym brakuje podstawowych substancji pomocnych w regeneracji organizmu powoduje, że nie jest on w stanie nabrać sił po treningu. Chodzi przede wszystkim o drastyczne „obcinanie” kalorii oraz niedostarczanie odpowiedniej ilości węglowodanów. Zwykle bowiem uważa się, że to właśnie węglowodany odpowiadają za przyrost tkanki tłuszczowej. Jednakże trzeba pamiętać, że to cukry są źródłem potrzebnej sportowcom energii, dlatego nie należy ograniczać ich ilości. Osoby, które trenują i dbają o swoją sylwetkę bardzo często zapominają, że po treningu najlepiej coś zjeść. Dobrze, gdy będzie to posiłek białkowo-węglowodanowy. W ten sposób bowiem przyczynią się do odbudowania glikogenu w mięśniach.

Co więcej – na przetrenowanie może mieć wpływ stosowanie niedozwolonych używek oraz środków dopingujących, które choć na krótko mogą poprawić wyniki, szybko przynoszą spore szkody organizmowi.

Przetrenowanie może być także spowodowane zbyt małą ilością snu. Każdy sportowiec powinien jednak uświadomić sobie, że to właśnie podczas snu odbywa się produkcja hormonu wzrostu, którego poszukuje wielu kulturystów, także w odżywkach. Najlepiej więc zapewnić organizmowi odpowiedniej ilości snu. By organizm się zregenerował należy spać około siedmiu – ośmiu godzin – bez żadnych wyrzutów sumienia!

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.