Wyobraź sobie że siedzisz w dużej puszce z metalu, szkła, plastików i różnych innych materiałów. W skład konstrukcji wchodzą pojemniki z łatwopalnymi lub żrącymi substancjami – wszystkie są szkodliwe dla zdrowia. Wyobraź sobie że ta konstrukcja unosi się kilka centymetrów nad ziemią, i może się poruszać z dużą prędkością. Wokół jest mnóstwo podobnych konstrukcji, które również się poruszają, niektóre mijają Cię na centymetry, ale poruszają się w zupełnie przeciwnym kierunku, też ze sporą prędkością.
…Tak, zgadza się, mowa o samochodach. Co powoduje, że poczucie bezpieczeństwa, i masz panowanie nad pojazdem? W dużej mierze są to opony.
Opony utrzymują ciężar całego samochodu, amortyzują drgania wynikające z nierówności nawierzchni. Co ważniejsze, pozwalają kierować samochodem, przyśpieszać i zwalniać, a wszystko to w bardzo zróżnicowanych warunkach – w różnych temperaturach, na różnej nawierzchni, i przy różnych prędkościach, wszystko to pod dość sporym obciążeniem.
Co ciekawe, gdy przyjrzysz się oponie, jej styczność z nawierzchnią, jest stosunkowo niewielka. Gdybyś miał zmierzyć pole powierzchni styku 4 opon w aucie osobowym, suma tych pól była by podobna do pola powierzchni kartki A4.
Skoro opony są takie ważne, a ich „pole pracy” jest aż tak ograniczone, to bardzo ważne jest, aby były w jak najlepszym stanie technicznym. Dlatego nie warto szukać oszczędności w korzystaniu z samochodu w oponach. Powinniśmy dbać i regularnie sprawdzać opony. Warto sprawdzać ich ciśnienie przynajmniej raz w miesiącu, po każdej dłuższej trasie, oraz podczas pompowania, warto się im przyjrzeć, sprawdzić głębokość bieżnika, obejrzeć ściany boczne oraz krawędź styku z felgą. Jeśli zauważysz jakieś nieprawidłowości, wystające druty lub pęknięcia, nie zwlekaj – jak najszybciej wybierz się do zakładu wulkanizacyjnego. Być może będziesz musiał zafundować sobie nowe ogumienie. Nawet jeśli wszystko jest w porządku, opony powinno się zmieniać co 2 sezony na nowe (lub częściej).
Pamiętaj, że opony mogą uratować życie, Twoje i Twoich bliskich, dlatego nie oszczędzaj na nich i dbaj o nie regularnie.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.
Zdecydowanie nie polecam oszczędzać na oponach. Szczególnie w przypadku dobrego auta.