Planując kupno nowego sprzętu RTV nie wypada się kierować promocją lub nachalną reklamą. Typowy Polak spędza przed odbiornikiem telewizyjnym sporo godzin dziennie. Nawet gdy nie jest wideo-fanem to i tak telewizor w jego domu ma ważna funkcję.Przy dzisiejszym postępie techniki w wyrobie elektroniki, trudno nadążyć za nowymi trendami. Skoro planujesz więc kupno telewizora, opisuję tu kilka najważniejszych właściwości na które musimy zwrócić uwagę przy jego kupnie.
Rozdzielczość to parametr wyznaczający liczbie pikseli w poziomie i w pionie. Im ilość pikseli wyższa, tym ekran wyraźniejszy , posiadający więcej szczegółów. Klienci zamierzający zakup telewizora plazmowego czy też ciekłokrystalicznego mogą odczytać rozdzielczość w instrukcji. Dla typowych telewizorów kineskopowych standardowo wynosi ona 720×576.
Myśląc o HDTV musimy wziąć ten parametr pod uwagę. Czy ekran jest uznany za zdolny do wyświetlania sygnału HD?
Telewizja HDTV stosując transmisją cyfrową dostarcza obraz faktycznie pozbawiony przekłamań i zniekształceń. Obraz tak powstały może mieć nawet do pięciu razy lepszą rozdzielczość jak ma to miejsce w TV analogowej. Ta technika pozwala na otrzymywanie niezwykle wyrazistego obrazu – brak zniekształceń, odbić i przekłamań na brzegach konturów. Należy pamiętać , że telewizja HDTV nadaje w formacie panoramicznym 16:9. Pomimo, że rozdzielczość wpływa znacząco na cenę sprzętu, trzeba zwrócić uwagę na zysk idący z kupna takiego telewizora.
Kontrast jest ustalany na podstawie stosunku najjaśniejszej bieli, jaką dany telewizor może wyświetlić, do najciemniejszej czerni. Uważa się, że im większy współczynnik kontrastu, tym lepszy ekran, bo czerń będzie ciemniejsza, a biel bielsza.
Kontrast podawany jest jako grupa dwóch liczb (np.1000:1), gdzie pierwsza z nich praktycznie oznacza ile razy intensywniejsze jest światło emitowane przy wyświetlaniu jasnej bieli w stosunku do jasności emitowanego przy absolutnej czerni.
Jasność wyrażona w jednostce cd/m? mówi jaka jest największa jasność obrazu możliwego do otrzymania na danym ekranie. Teoretycznie im większa jest jasność obrazu, tym większą ilość kolorów i ilość szczegółów. Zupełnym standardem dla telewizorów LCD jest jaskrawość od 450 do 600 cd/m?.
Czas reakcji (odpowiedzi) to parametr wyrażony w milisekundach określa szybkość z jaką ekran reaguje na zmiany obrazu. Zbyt wielki czas reakcji może objawić się smużeniem i zlewaniem się fragmentów obrazu . Więc czym mniejsza wartość tego parametru tym lepiej.
Wypisane tu parametry to tylko minimum, jakie należy porównać , telewizory mogą mieć dużo dodatkowych funkcji, wodotrysków, które nie decydują o jakości lecz o funkcjonalności sprzętu. Nie trzeba kierować się przy kupnie nowego odbiornika, tym że ma nam działać dziesięć lat lub więcej. Nowoczesna elektronika szybko się starzeje. Nawet gdy telewizor się szybko nie popsuje to i tak trzeba go będzie wkrótce zmienić , aby zdążyć za ofertą producentów. W niedługiej przyszłości czeka nas telewizja cyfrowa, konieczność kupna zewnętrznych dekoderów albo nowszego telewizora.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.