Zawody prawne takie jak adwokat, prokurator czy sędzia w naszym kraju w dalszym ciągu cieszą się dużym poważaniem i szacunkiem, uważane są za bardzo prestiżowe ale i hermetyczne a przede wszystkim za bardzo dobrze płatne.
Adwokat
Aplikacja adwokacka jest podobnie jak radcowska najdłuższą trwa 3,5 roku i kosztuje 13. tys. zł. Adwokat który zda egzamin finalny będzie od tej pory mógł być zarówno obrońcą swojego klienta w procesie karnym, pełnomocnikiem w procesie cywilnym, reprezentantem przed urzędem. Dla adwokata charakterystyczna jest specyfika pracy która m.in. zabrania mu się reklamować jak również określać w jakikolwiek sposób w formie reklamy choćby jego specjalizacji w prawie. Adwokat może podjąć pracę zarówno w molohu korporacyjnym, w kancelarii prawnej jak i może być samodzielną jednostką udzielającą pomocy prawnej. Bardzo istotnym jest to, iż zawód ten zalicza się do zawodów wolnych. Kwoty opiewające na kilkadziesiąt tysięcy złotych przypadają bardzo nielicznym i najlepszym reprezentantom tego zawodu którzy cieszą się świetną renomą i stażem pracy. Młodzi adwokaci spoza Warszawy która rządzi się innymi prawami, zarabiają na początek około 3 do 3,5 tys. zł.
Komornik
Jednak do zawodów prawnych zaliczyć należy również zawód komornika, a ten jak wiadomo wszem i wobec powszechnego szacunku raczej nie budzi, wiadomo, iż jest on konieczny choćby dla sprawnego obrotu gospodarczego oraz dla dyscyplinowania dłużników. Komornicy są jednak jedną z najlepiej zarabiających grup zawodowych w Polsce. Co prawda byłoby świetnie gdyby wszyscy komornicy byli z wykształcenia prawnikami, ale obecnie można nim zostać po studiach administracyjnych. Cechą charakterystyką pracy komornika jest płaca, częściowa z budżetu częściowo związana z prowizją za ściągnięty dług. Aplikacja komornicza trwa tylko 2 lata i kosztuje w przybliżeniu 12 tys.zł.
Sędzia
Bardzo istotnym jest fakt, ze sędzie raz nominowany na swoje stanowisko pozostaje na nim dożywotnio. Zawód sędziego polega na ocenia przedstawionych dowodów oraz na niezawisłości i na wydaniu wyroku skazującego lub uniewinniającego. Jest to bez wątpienia najbardziej odpowiedzialny zawód z pośród zawodów prawniczych gdyż w na barkach sędziego leży los człowieka. Wymogiem dla sędziego jest więc nieskazitelny charakter oraz wysoka stabilność emocjonalna często błędnie określana brakiem uczuć gdy dochodzi do poważnych spraw. Aby w ogóle dostać się na aplikacje sędziowską konieczne jest zdanie egzaminu dwustopniowego i uzyskanie jak największej ilości punktów spośród 110 możliwych. Aplikacja trwa 3 lata i jest aplikacją bezpłatną. Aplikacje kończy egzamin sędziowski składający się z części pisemnej, polegającej na opracowaniu projektów orzeczeń w sprawach karnej i cywilnej, oraz ustnej, na której rozwiązuje się kazusy i odpowiada na pytania z zestawu.
Prokurator
Aplikacja jest w tym podobna do aplikacji sędziowskiej iż tak samo trwa 3 lata i jest bezpłatna. System szkolenia jest również bardzo podobny i bardzo często zdarza się że obydwie te grupy szkolone są razem. Głównym zdaniem prokuratora jest przesłuchiwanie świadków i podejrzanych oraz analiza dowodów i sporządzanie aktów oskarżenia. Często osoba prokuratora bierze udział w tzw. wizji lokalnej. Podobnie jak u sędziów końcowy egzamin jest w formie dwustopniowej, pisemnej i ustnej. Plusem pracy sędziego jak i prokuratora co prawda w porównaniu do innych zawodów prawnych nie są zarobki lecz przywileje emerytalne.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.