nietolerancja pokarmowaNietolerancja pokarmowa to niewłaściwa reakcja organizmu na niektóre pokarmy. Pojawia się wtedy, gdy organizm nie może prawidłowo strawić lub wchłonąć pokarmu lub pewnego składnika. Objawy i symptomy występują zwykle kilka godzin, a nawet kilka dni po spożyciu danego produktu, dlatego bardzo często trudno jest stwierdzić, czym spowodowane są dolegliwości.

Nietolerancja pokarmowa może objawiać się biegunką, wzdęciami, nudnościami, wymiotami, osłabieniem, bólem brzucha. Nieleczona może doprowadzić nawet do powstania wrzodów żołądka i dwunastnicy. Bardzo często nietolerancja pokarmowa mylona jest z alergią pokarmową. Nietolerancja występuje jednak znacznie częściej niż alergia i może pojawić się w każdym wieku. Najczęściej występująca nietolerancja pokarmowa to nietolerancja glutenu, laktozy, fruktozy oraz glutaminianu sodu. Źle tolerowane przez organizm są zwykle: zboża, owoce morza, jaja, ryby, mleko i produkty mleczne, soja, orzeszki ziemne i inne orzechy.

Najczęstszymi przyczynami nietolerancji pokarmowej są natomiast: zaburzenia trawienia, dysbioza, kandydoza, czyli nadmierny rozwój flory grzybów, zakażenie pasożytami, stany zapalne jelit, interakcje z lekami, alkohol oraz nieodpowiednia dieta. W celu stwierdzenia nietolerancji pokarmowej należy udać się do lekarza specjalisty, który przeprowadzi odpowiednie badania i testy potwierdzające lub wykluczające przypadłość. Dostępne są również specjalne testy, które można wykonać samodzielnie, jednak zawsze należy ich wyniki skonsultować z lekarzem. Badania można również wykonać w laboratorium.

Niestety nie istnieje żadne lekarstwo mogące wyleczyć z nietolerancji pokarmowej. Jedynym sposobem jest eliminacja i wykluczenie ze swojej diety produktów zawierających nietolerowaną substancję. Należy, więc zrezygnować ze spożywania tych pokarmów, które powodują dolegliwości i problemy zdrowotne. Bardzo ważne jest jednak takie zaplanowanie diety, aby pomimo unikania pewnych produktów, zawierała ona wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika