Długi to nierzadko codzienność – mamy je u swoich znajomych, w firmach, bankach. Jednak jeżeli spłacamy je regularnie, w takim przypadku nie ma żadnych problemów, ale jeżeli następują jakieś problemy, opóźnienia lub całkowite zaprzestanie regulowania należności, może zostać rozpoczęta procedura windykacyjna. Obecnie nie zajmują się tym już same firmy, które posiadają dłużników, ale częściej realizują te czynności zewnętrzne przedsiębiorstwa, których zadaniem jest nie tylko windykacją długów, ale również zapobieganie im i wiele innych czynności z nimi powiązanymi.
Windykacja definicja
Windykacją, od łacińskiego słowa vindicatio, nazywa się różnego rodzaju dochodzenie roszczeń, a według tej definicji nawet obronę konieczną czy zemstę. Termin ten funkcjonował już w Cesarskie Rzymskim, gdzie jako rei vindicatio był zadaniem dążenia do odzyskania określonej rzeczy, która znajdowała się w rękach osoby do niej nieuprawnionej. Obecnie windykacja jest czynnością dochodzenia własności za pomocą rozmaitych środków oraz na podstawie obowiązujących w danym kraju przepisów prawnych.
Windykację dzieli się według różnych kryteriów. Najbardziej popularnym z nich jest podział na windykację polubowną, którą określa się generalnie wszystkie czynności w ramach monitowania dłużnika, aby spłacił on swój dług, a także na windykację sądową, która jest realizowana wtedy, gdy dłużnik nie współpracuje i konieczne jest wejście na ścieżkę sądową. Wtedy windykacja dotyczy sprawy sądowej, której wynikiem jest wyrok lub nakaz zapłaty, który posiada też specjalną klauzulę wykonalności i jest w związku z tym podstawą do egzekucji komorniczej.
Skuteczna windykacja
Aby można było mówić o szybkim i łatwym ściągnięciu długu, wtedy stosowane są do tego odpowiednio dobrane metody. Najważniejsze jest to, aby już windykacja polubowna mogła dać efekty. Dlatego osoby chcące pracować w branży wysyłane są na specjalne szkolenia z windykacji, podczas których prezentuje się na nich wszystkie niezbędne techniki prowadzenia działań windykacyjnych.
Artur – Magister prawa na Uniwersytecie Śląskim, prowadzi szkolenia z windykacji
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.