Prawidłowe funkcjonowanie budynku i spełnianie przez niego jego funkcji jest ściśle uzależnione od jego lokalizacji i konstrukcji. Najważniejszym elementem lokalizacji budynku jest jego dostęp do sieci transportujących media takie jak wodę, energię elektryczną, gaz czy też odpady kanalizacyjne. Konstrukcyjnie budynek powinien być przystosowany do odbioru mediów oraz ich wewnętrznego transportu, a także do usuwania niektórych z nich na zewnątrz. Żaden budynek nie może funkcjonować bez wewnętrznej instalacji sanitarnej.
Co to takiego?
Instalacja sanitarna to grupa urządzeń mająca za zadanie transport różnego rodzaju mediów takich jak woda, elektryczność, gaz ziemny czy też ścieki wewnątrz budynku. Pomimo różnego medium instalacje sanitarne są do siebie bardzo podobne pod względem swojej budowy. Każda instalacja sanitarna składa się z dwóch rodzajów elementów. Pierwszym z nich są liniowe elementy przesyłowe takie jak przewody elektryczne lub rury. Ich zadaniem jest umożliwienie dotarcia mediów do konkretnych części budynku. Drugim rodzajem elementów instalacji są urządzenia mające za zadanie monitorowanie oraz kontrolkę przepływu mediów przez elementy liniowe. Są to między innymi pompy, bezpieczniki, liczniki itp. Najważniejszymi mediami użytkowymi dla człowieka są woda, energia elektryczna, gaz, energia cieplna.
Rodzaje instalacji
Woda potrzebna jest w każdej dziedzinie życia, dlatego też nie zależnie od tego czy dany budynek ma przeznaczenie mieszkalne czy też przemysłowe konieczne jest wyposażenie go w instalację wodociągową. Rozprowadza ona po budynku zarówno wodę zimną jak również ciepłą. Instalacja ta powinna spełniać wszelkie standardy jakościowe ponieważ woda jest jedynym medium, które spożywane jest przez ludzi. Instalacja wodna prowadzona jest wewnątrz budynku. Zewnętrzna instalacja nazywana jest siecią wodociągową. Elementy nośne wykonywane są tu najczęściej z tworzyw sztucznych lub metali.
Drugim medium bez którego trudno było by się obejść jest energia elektryczna. Dostarczaniem energii i sygnałów elektrycznych wewnątrz budynku zajmuje się instalacja elektryczna. Stanowi ona fragment sieci niskiego napięcia. Do jej elementów należą układ przewodów oraz sprzęt służący do elektroinstalacji(zaciski wyjściowe wewnętrznej linii zasilającej, gniazdka wtyczkowe, wypustki oświetleniowe itp.) oraz odbiorniki energii elektrycznej zainstalowane na stałe.
Gaz ziemny dostarczany jest przy pomocy instalacji gazowej. Składa się ona przewodów rurowych oraz osprzętu przesyłowego gazu takiego jak gazomierze, zawory redukcyjne, reduktory ciśnienia oraz zawory odcinające. W związku z bezpieczeństwem użytkowników elementy instalacji gazowej muszą być zgodne z przepisami Prawa Budowlanego, a więc odpowiednio szczelne , a także zlokalizowane odpowiednio daleko od pozostałych instalacji takich jak cieplna czy też elektryczna. Najpowszechniej stosowanymi obornikami gazu ziemnego są kuchenki i kominki gazowe oraz podgrzewacze ciepłej wody użytkowej.
Źródłem energii cieplnej w budynkach jest instalacja grzewcza. Tradycyjna instalacja tego typu wykorzystuje energię przesyłaną z elektrociepłowni. Jej źródłem jest przepływająca przez instalację gorąca woda ,która przesyłana jest do wewnętrznego obiegu centralnego ogrzewania. Istnieją również inne rodzaje instalacji służących do przesyłu energii cieplnej wewnątrz budynków. Wśród najpopularniejszych należy wymienić ogrzewanie podłogowe, gazowe, konwekcyjne i radiatorowe.
O autorze
Czasem piszę, czasem czytam, hobbystycznie promuję darmowe programy. W zasadzie co tu więcej pisać?UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.
I pomyśleć, że 100 lat temu ludzie cieszyli się jak im studnia nie wyschła…;]