Zdecydowana większość biur architektonicznych komunikuje się dziś z klientami wykorzystując nie tylko opisy swoich projektów i ich szkice. Znakomitym narzędziem okazują się również wizualizacje architektoniczne, to bowiem właśnie dzięki nim można najpełniej wyobrazić sobie to, o czym opowiada nam architekt.
Opis zawsze jest niedoskonały, a jego niedociągnięcia biorą się już choćby stąd, że nie wszyscy możemy pochwalić się wystarczająco bujną wyobraźnią. Wizualizacje architektoniczne zrywają z jakimikolwiek niedomówieniami, sprawiają więc, że relacja architekta i klienta staje się zdecydowanie bardziej czytelna. Czym zatem tak naprawdę są tego rodzaju rozwiązania i jak są one tworzone?
Wizualizacje architektoniczne to rozwiązania, które pozwalają na urzeczywistnienie naszych wyobrażeń. To właśnie za ich pośrednictwem architekt może najbardziej doskonale opowiedzieć klientowi o stylu, projektowanego przez siebie domu, a nawet – o wyglądzie i pomysłach na zagospodarowanie poszczególnych pomieszczeń. Klient zyskuje zresztą dzięki nim coś więcej niż tylko ogólny obraz przygotowywanego rozwiązania. Wizualizacje architektoniczne charakteryzują się coraz większą dokładnością, problemem przestaje być więc próba udzielenia odpowiedzi na pytanie o to, jak duży ma być dom i jego pomieszczenia, jaka odległość ma dzielić go od ulicy oraz, jak mają padać na niego promienie słoneczne w ciągu różnych pór dnia.
Choć wizualizacje architektoniczne nie są rozwiązaniem nowym, w ostatnich latach zmienił się sposób ich tworzenia. Do niedawna powstawały one przede wszystkim przy stole kreślarskim, a choć posiadały szereg zalet, charakteryzowały się również tym, że ich tworzenie zajmowało sporo czasu i wymagało niemałego doświadczenia. Dzisiaj zdecydowana większość wizualizacji architektonicznych powstaje dzięki wykorzystaniu możliwości stwarzanych przez nowoczesne technologie. Architekci do pracy nad nimi wykorzystują komputery, okazuje się przy tym, że z pomocą przychodzi im specjalistyczne oprogramowanie. Wizualizacje architektoniczne nie tracą dzięki niemu na dokładności i precyzji, są jednak zdecydowanie bardziej czytelne dla laików, nie bez znaczenia jest zaś i to, że czas ich powstawania ulega skróceniu. Współcześnie z rozwiązań tego typu korzystają nie tylko biura projektowe, ale również projektanci wnętrz, wiele wskazuje zaś na to, że w przyszłości będziemy mieli do czynienia również z szeregiem innych pomysłów na ich wykorzystanie.
O autorze
Magda - interesuję się turystyką, edukacją, zdrowiem oraz aranżacją wnętrz. Piszę o tym, czytam, praktykuję. Pozdrawiam wszystkich czytelników :)UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.