Kto się boi dentysty? Ręka w górę! Jeśli byliście szczerzy podniesie się pewnie las rąk. Z ankiet wynika że ponad połowa populacji boi się dentysty, a są podstawy, by sądzić, że to i tak szacunki zaniżone. Wydaje się, że strach przed dentystą wysysamy wraz z mlekiem matki, ale to nie do końca prawda. Przyczyną strachu jest ból i przykre doświadczenia, niekoniecznie związane z dentystami.
Bądźmy szczerzy: o zęby dbamy tak, że wstyd się przyznać.
Kiedy próchnica atakuje zewnętrzną warstwę zęba leczenie wcale nie musi być bolesne, bo nie ma potrzeby głębokiego borowania – dopiero gdy choroba dotrze do miazgi zęba zabiegi stają się naprawdę bolesne.
Jednym słowem gdybyśmy odpowiednio wcześnie reagowali i chodzili na wizyty kontrolne w większości przypadków nawet znieczulenie byłoby niepotrzebne.
Ból jest tylko i wyłącznie efektem naszych zaniedbań, ze strachu przed nim boimy się dentystów i z tego też powodu przypisujemy im sadystyczne zapędy. Nic bardziej mylnego – nikt nie stara się tak o wygodę i dobro pacjenta jak lekarze stomatolodzy. Do wyboru mamy nie tylko co najmniej kilka metod znieczulenia, masę udogodnień, ale i urozmaicenia typowo rozrywkowe.
Jakie?
W gabinecie dentysta Warszawa możemy obejrzeć film na DVD, który przyniesiemy ze sobą. Będzie wyświetlany przez cały czas trwania zabiegu. Osoby, które lubią wszystko kontrolować mogą natomiast na bieżąco podglądać czynności wykonywane przez stomatologa dzięki mini-kamerze umieszczonej w jamie ustnej.
To oczywiście dodatki. Podstawą redukcji bólu są znieczulenia, które (uwaga!) również są coraz nowocześniejsze.
Znieczulenia miejscowe
Dentysta, patrz: dentysta Warszawa, może w tym celu wykorzystać lidokainę, artykainę bądź mepiwakainę. Środki te podaje się w formie zastrzyku, w żelu albo sprayu. Ich działanie znieczulające trwa od 5 do 90 minut. Przeciwwskazaniem są: ciąża, uczulenia, problemy z tarczycą i choroby serca.
Audioanaglezja
Znieczulenie dźwiękiem przy pomocy tzw. białego szumu. W czasie zabiegu pacjent nakłada słuchawki emitujące szum na ustawionym wcześniej (regulowanym) poziomie, który zależy od podatności tudzież reakcji pacjenta. Mózg skupia się na przetwarzaniu bodźców słuchowych zapominając jednocześnie o bólu.
Akupresura
Stosowana rzadko, bo też i ma różną skuteczność. W rzeczywistości jest jeszcze zbyt mało rozpoznana (i daje nie do końca satysfakcjonujące efekty), by móc stosować ją na większą skalę, ale niektórzy pacjenci są na nią bardzo podatni.
Elektroanestezja
Pacjenta znieczula się prądem (bynajmniej nie z powodu sadystycznych zapędów dentysty). Pacjent samodzielnie kontroluje i reguluje jego poziom i natężenie. Jeśli boli – wskazywałoby raczej na sadystyczne zapędy pacjenta.
Psychoterapia
Dentyści, patrz: dentysta Warszawa, coraz częściej są też psychoterapeutami. Takie przygotowanie jest niezmiernie istotne w przypadku bardziej skomplikowanych, inwazyjnych metod leczenia (vide: implanty). Psychoterapia opiera się na rozmowie, choć w niektórych przypadkach sięga się nawet po hipnozę!
Jak widać dentyści wcale nie są tacy skłonni do zadawania nam bólu.
Przy okazji dodam jeszcze, że sporo zależy od gabinetu i lekarza, do którego wybierzemy się na leczenie. Im lepiej, im nowocześniej wyposażony gabinet, im bardziej kompetentny stomatolog, patrz: dentysta Warszawa, tym bardziej skuteczne i mniej bolesne leczenie.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.