Zwyrodnienie plamki powoduje stałą utratę widzenia i z reguły rozwija się u osób starszych powyżej 55 roku życia. Objawia się utratą widzenia kontrastowego, pogorszeniem widzenia barwnego i obniżeniem ostrości wzroku. Ryzyko zachorowania wzrasta na skutek palenia tytoniu, wysokotłuszczowej i wysokocholesterolowej diety, czy zwiększonej masy ciała.

Negatywnie wpływać także może nadciśnienie i nadmierna ekspozycja oczu na światło. Z powyższego wynika, że zwyrodnienie plamki jest chorobą wieloczynnikową i nie sposób jednoznacznie określić przyczyny jej powstawania.

 

Podstawowym postępowaniem diagnostycznym w przypadku schorzenia jest rutynowe badanie OCT, czyli optyczna koherentna tomografia, wraz z szeregiem badań obejmującym kontrolę ostrości wzroku, stereoskopową ocenę dna oka, czy ocenę przedniego odcinka oka. Pomimo badania OCT, znacząca w prawidłowym rozpoznaniu choroby może być angiografia fluoresceinowa, która pomaga właściwie ocenić schorzenie i ukierunkowuje na odpowiednią formę leczenia zwyrodnienia plamki.

 

Polega ona na podaniu do żyły odłokciowej specjalnego barwnika i wykonaniu zdjęć dna oka wraz z naczyniami siatkówki, które uwidaczniają się na skutek wstrzykniętego preparatu. W przypadku przeciwwskazań do podania pacjentowi preparatu fluoresceinowego, przeprowadza się wyłącznie badanie OCT.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika