Jeśli jesteś w ciąży, a od zawsze masz problemy ze skomponowaniem odpowiedniej dla siebie diety, niekoniecznie diety odchudzającej – zwłaszcza że odchudzanie w ciąży nie jest dobrym pomysłem, powinnaś skorzystać z pomocy lekarza lub dietetyka, bo jedynie w ten sposób zapewnisz bezpieczeństwo sobie i rozwijającemu się w twoim ciele dziecku. Możliwość taka tj. fakt, iż możesz skorzystać z porady i opieki fachowca nie zwalnia cię jednak z obowiązku przyswojenia chociażby podstaw wiedzy z zakresu zdrowego odżywiania, będą one niezbędne również w przyszłości, już po urodzeniu dziecka.

Zanim zajdziesz w ciążę

Jeśli planujesz ciążę przygotuj się do niej również „dietetycznie”. Snucie marzeń o wyprawkach dla dziecka i planowanie nowej aranżacji jednego z pokojów to zaledwie część czynności przygotowawczych. Najważniejsze jest to, by twój organizm został dobrze przygotowany na podjęcie wysiłku jakim jest wyżywienie i utrzymanie rozwijającego się w nim dziecka. Dlatego już przed ciążą powinnaś zadbać o prawidłowe bilansowanie diety wzbogacając je o te, składniki, których w czasie ciąży będziesz potrzebowała nieco więcej.
W tym przygotowawczym okresie również zapomnij o odchudzaniu. Badania dowodzą, że kobiety, które odchudzały się przed ciążą rodzą dzieci z mniejszą wagą urodzeniową, w trakcie odchudzania mogą powstać w twoim organizmie poważne niedobory składników kluczowych z punktu widzenia rozwoju płodu. Rezygnując z diety odchudzającej przed planowaną ciążą z łatwością tego zagrożenia unikniesz.

O co powinnaś zadbać?

Przede wszystkim o dostarczenie sobie odpowiedniej ilości kwasu foliowego, żelaza, cynku, jodu i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Oczywiście do tego dochodzą wszystkie inne niezbędne minerały i witaminy oraz wszystkie pozostałe składniki odżywcze.
Jednak z punktu widzenia rozwoju dziecka i twojego bezpieczeństwa zwróć przede wszystkim uwagę na wyszczególnione mikro i makro składniki.
Zwiększone spożycie kwasu foliowego (witaminy z grupy B) jeszcze przed zajściem w ciążę zabezpieczy twoje dziecko przed wadami wrodzonymi układu nerwowego, a ciebie przed typowymi, ciążowymi komplikacjami. Wszystkie pozostałe witaminy i minerały możesz uzupełniać przy pomocy suplementów witaminowo-minerałowych, ale pamiętaj przede wszystkim o tym, by dostarczyć ich sobie w diecie, a w związku z tym zadbaj o to, by urozmaicać posiłki. Duża różnorodność pokarmów jest gwarancją, że niczego ci nie zabraknie.

Niedobór szkodzi, ale nadmiar też jest groźny

Zwróć uwagę na ilości dostarczanych organizmowi witamin z grupy A i D. Ich nadmiar szkodzi. Jeśli jednocześnie zjadasz je w pożywieniu a do tego stosujesz suplementy z tymi witaminami powinnaś wykazać się dużą ostrożnością. Najczęściej jednak przedawkowanie wymienionych wyżej witamin jest skutkiem przyjmowania kilku rodzajów suplementów witaminowo – minerałowych. Rozsądnie jest skupić się na jednym rodzaju suplementacji.

Kalorie

W czasie ciąży przybieranie na wadze jest zjawiskiem zupełnie naturalnym, nie znaczy to jednak, że możesz pozwolić sobie na niekontrolowane obżarstwo. Przyjmuje się, że z punktu widzenia organizmu twojego i twojego dziecka wystarczy zwiększyć kaloryczność posiłków o około 300kcal (to w ogólnym rozrachunku niewiele), natomiast zapotrzebowanie na składniki mineralne i witaminy rośnie w tym czasie znacznie więcej – fachowcy przyjmują, że zwiększa się nawet od pięćdziesięciu do stu procent . Dieta kobiety w ciąży powinna to uwzględniać.

W skrócie powinnaś trzymać się następujących zasad:
– różnicowanie i urozmaicanie posiłków, niezbędnych składników odżywczych jest ponad 60, a żaden produkt spożywczy nie zawiera ich wszystkich,
– pieczywo razowe zamiast białego – zjadając ciemny chleb dostarczysz sobie większych ilości witamin i minerałów. Żytni razowy chleb zawiera ich nawet o pięć razy więcej niż chleb jasny,
– szczególną uwagę zwróć na żelazo i witaminę C – zjadaj w tym celu mięsa i wędliny (chude gatunki), nie zapominaj też o rybach morskich – doskonałym źródle jodu,
– jedz nabiał (źródło wapnia) i jajka – skarbnicę dóbr wszelakich i źródło pełnowartościowego białka,
– bilansuj je odpowiednią ilością warzyw i owoców,
– unikaj alkoholu i ogranicz a nawet wyeliminuj spożycie kawy.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, również tych związanych z dietą, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.