Czyli przez żołądek do krwiobiegu
Diety kojarzą się zazwyczaj z restrykcyjnymi zasadami żywieniowymi, które w magiczny sposób mają pomóc nam zrzucić zbędne kilogramy. Na ogół są to ogólne zalecenia, ale czy to, co jest dobre dla jednego, musi być dobre dla kogoś innego? Dieta oparta na grupie krwi jest odpowiedzią na indywidualne potrzeby każdego człowieka.
Jedzenie to coś więcej niż czynność fizjologiczna, której celem jest zaspokojenie głodu i utrzymanie organizmu przy życiu, o czym doskonale zdawali sobie już sprawę mędrcy i filozofowie antyczni. Hipokrates twierdził, że „Twoje pożywienie powinno być lekarstwem, a twoje lekarstwo powinno być pożywieniem”, zaś Lukrecjusz zauważył, że „to co żywnością jest dla jednego człowieka, może być trucizną dla drugiego”. Do podobnego wniosku doszli lekarze James (ojciec) i Peter (syn) D’Adamo, którzy badali wpływ produktów żywnościowych na zachowanie się różnych grup krwi.
Podejście uniwersalne
Wiele lansowanych diet oparta jest na restrykcyjnych zasadach, które bardzo często wywołują kontrowersje wśród dietetyków i lekarzy. Jedną z najbardziej kontrowersyjnych, a zarazem najpopularniejszych diet jest dieta białkowa opracowana przez dr Pierre’a Dukana – korzystają z niej gwiazdy i celebryci Jennifer Aniston oraz Jennifer Lopez, a w Polsce między innymi polityk PIS Adam Hofman oraz Łukasz Rybarski z kabaretu pod Wyrwigroszem. Jest to dieta typu mono, która zaleca spożywanie dowolnej ilości produktów bogatych w białko (głównie mięso i odtłuszczone nabiały) przy jednoczesnym zminimalizowaniu przyswajania węglowodanów. Według lekarzy nadmiar białka obciąża pracę wątroby, nerek oraz wpływa na destabilizację funkcjonowania układu trawienia i pracy jelit.
Podejście jednostkowe
Dieta dostosowana do grupy krwi jest propozycją, która nie stawia na ogólne założenia, lecz stara się sprostać zapotrzebowaniom organizmu jednostki. Aktualnie rodzaj ludzki na przestrzeni setek tysięcy lat wyodrębnił 4 grupy krwi: A, B, 0 i AB. Ciągłe zmiany klimatyczne, liczne migracje i zdobywanie nowych miejsc do zamieszkania, zmiana diet i przystosowywanie się do coraz to nowych wirusów i bakterii spowodowały, że nasz system immunologiczny ciągle się zmieniał, a co za tym idzie zmieniała się również krew. System obronny człowieka o danej grupie krwi może traktować składniki pokarmowe jednego produktu jak intruza, podczas gdy system odpornościowy człowieka z inną grupą krwi potraktuje ten sam składnik pokarmowy jako element neutralny dla zdrowia lub pożądany.
Produkty niewskazane dla danej grupy krwi mają charakter toksyczny, co wynika z utrudnionego procesu trawienia i wchłaniania tych produktów.
Dieta oparta na grupie krwi nie jest skomplikowana i polega na unikaniu produktów niewskazanych dla danej grupy krwi i stosowaniu produktów pokarmowych neutralnych i wskazanych dla danego typu krwi.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.