Wielu z nas zależy na szczupłej figurze utrzymywanej bez wyrzeczeń i drastycznego ograniczania spożywanego jedzenia. Jeśli jednak mamy parę kilogramów za dużo, często nie wiemy, jak właściwie powinniśmy się zabrać do ich zrzucania w celu ostatecznego osiągnięcia upragnionej wagi. Hasło „zmienić nawyki żywieniowe” jest tyleż banalne, co niekonkretne. Nic więc dziwnego, że nie wiedząc, co właściwie się pod takim sloganem kryje, szukamy coraz to nowych diet.Są osoby, które zmagają się ze znaczną nadwagą – te nie powinny podejmować odchudzania na własną rękę, gdyż mogą sobie raczej zaszkodzić, niż pomóc. Leczenie otyłości jest długim, wieloetapowym procesem, wymagającym współpracy ze specjalistami i właściwie zmianie sposobu odżywiania się już na całe życie. Co jednak z osobami, których problem nie jest tak poważny, i nie zmagają się z otyłością, a mimo to uważają, że czułyby się lepiej, gdyby ważyły o kilka kilo mniej? Jeśli też należysz do takich osób, prawdopodobnie przejście na dietę – nawet nie długotrwałą – pomoże ci osiągnąć cel.
Jaka dieta?
Jeśli jesteś zdrowy/a, nie musisz korzystać z porady lekarza czy dietetyka przy zrzucaniu lekkiej nadwagi. Jaka dieta jednak jest najskuteczniejsza i najlepsza, jeśli jej celem ma być zrzucenie nie kilkudziesięciu czy kilkunastu, ale kilku kilogramów? Wybór diet jest praktycznie nieograniczony, zwłaszcza że co chwilę pojawiają się nowe. Jednak przeważająca ich część, chociaż zaraz po wejściu do „dietowego obiegu” jest określana jako rewolucyjna i naprawdę skuteczna, a wiele osób pokłada w nich znaczne nadzieje, jest szybko zapominana. Dlaczego? Bo oczywiście diety nieskuteczne i zbyt uciążliwe – a stosujące je osoby przekonują się do ich nieskuteczności i uciążliwości już po paru miesiącach stosowania – nie są polecane z ust do ust, nie zyskują pozytywnych opinii, i rezultat jest prosty – po roku nikt już o nich nie pamięta. Dlatego wybierając dietę najlepiej zdecydować się nie na taką, która jest rewolucyjną podobno nowością, ale taką, która jest sprawdzona, i o której przynajmniej część stosujących (oczywiście im więcej, tym lepiej) może powiedzieć, że przynosi pozytywne i pożądane efekty. Korzystanie z nowinek oczywiście również może przynieść pozytywne rezultaty, ale chyba nikt nie lubi być „królikiem doświadczalnym” – wolimy sposoby wypróbowane i polecane.
Zalety diety kapuścianej
Do wspomnianych diet „znanych i lubianych” należy właśnie dieta kapuściana. Pojawiła się ona w Polsce już kilkanaście lat temu i ma kilka alternatywnych nazw: kanadyjska, kalifornijska, szwedzka, prezydencka. Prezydencka dzięki byłemu prezydentowi RP Aleksandrowi Kwaśniewskiemu – wszyscy mogliśmy obserwować, że przez pewien czas prezydent zmagał się z lekką nadwagą, a potem szybko i trwale schudł. Wieść niesie, że do jego sukcesu przyczyniło się właśnie stosowanie diety kapuścianej. A jakie zalety ma ta dieta? Co najmniej kilka. Przede wszystkim szybko widać efekty. Program żywieniowy nie trwa długo, ale nawet w krótkim czasie jego stosowania można zrzucić kilka kilo (nawet sześć w ciągu tygodnia). Z tego powodu dieta ta idealna jest na osób, które mają jedynie lekką nadwagę i właśnie tych kilku kilogramów brakuje im do prawidłowej wagi. Po drugie: dieta jest łatwa w stosowaniu. Opiera się na łatwej w przygotowaniu (nawet dla kompletnych kuchennych laików) i szybkiej zupie kapuścianej. Warto zauważyć, że w przeciwieństwie do innych diet nie ma tutaj ograniczeń co do spożywania owej zupy: niektórzy stosujący dietę twierdzą nawet, że im więcej się jej spożyje, tym lepsze są efekty chudnięcia. Dieta ta nie tylko więc nie wymaga głodzenia się, co jest chyba najbardziej frustrującym elementem wszystkich diet, ale też pozwala zminimalizować ilość czasu potrzebną na przyrządzanie posiłków i nie wymaga spędzania połowy dnia w kuchni celem żmudnego przyrządzania wymyślnych dietetycznych potraw.
Dlaczego kapusta?
Wiele osób może się zastanawiać, dlaczego to akurat kapusta jest „gwiazdą” tej diety i co sprawia, że dieta jest skuteczna. W rzeczy samej kapusta należy bez wątpienia do najbardziej zdrowych i dietetycznych warzyw. Przede wszystkim jest bardzo niskokaloryczna, po drugie: zawiera wiele cennych mikroelementów (na przykład bardzo duży witaminy C), po trzecie: doskonale wpływa na pracę żołądka i perystaltykę jelit (a tym samym przyspiesza metabolizm). Powoduje to, że możemy właściwie jeść kapustę bez ograniczeń, a i tak nie przytyjemy, co więcej – wypełniony żołądek sprawi, że poczujemy się nasyceni, chociaż ilość spożytych przez nas kalorii była właściwie znikoma.
Krótki opis diety
Diety kapuścianej nie powinno się stosować dłużej niż dziesięć dni. Wymaga ona ograniczenia różnorodności posiłków, co na dłuższą metę na pewno stałoby się szkodliwe, ale na krótką prowadzi do utraty kilogramów i oczyszczenia organizmu, jest więc bardzo korzystne również ze względów zdrowotnych. Dieta polega na codziennym jedzeniu zupy złożonej z kapusty i kilku innych warzyw, przede wszystkim cebuli i selera naciowego, oraz papryki i pomidorów. Ponadto na każdy dzień rozpisana jest lista produktów, które można jeść w danym dniu (są to na przykład inne warzywa, wybrane owoce). Zupy kapuścianej możemy zjeść każdego dnia tyle, ile chcemy, bez najmniejszego ograniczania się w tym zakresie. Ze względu na to, że dieta nie jest zbilansowana, czyli brakuje w niej wielu potrzebnych produktów (chociażby białka zwierzęcego, węglowodanów i tłuszczów) nie może być stosowana długo. Jednak nawet tydzień stosowania przyniesie zauważalne, pozytywne efekty w postaci utraty kilogramów.
Co po diecie
Ważne jest, aby nie przedłużać czasu trwania diety, nawet jeśli uważamy, że schudliśmy za mało (pamiętajmy, że nie jest to dieta dla osób, które mają więcej niż siedem kilogramów do zrzucenia!). Możemy za to po jakimś czasie powtórzyć siedmiodniowy program. Aby utrzymać efekt, ważne jest po prostu zachowanie rozsądnego umiaru w jedzeniu i stawianie na zdrową żywność.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.
Na tej diecie macie zapewnioną przynajmniej jedną pobudkę w nocy w celu udania się do toalety .