Jak można odczuć niedobory jodu w organizmie?  Zmęczenie, chłód odczuwalny na plecach, sucha skóra…

Jod to istotny pierwiastek, pobudzający tarczycę do produkowania hormonów regulujących przemianę materii. Bez jodu organizm nie mógłby właściwie działać. Hormony tarczycy kontrolują temperaturę ciała, układ nerwowy oraz krążenia.

W organizmie jest ok. 40 mg jodu, z czego 75 proc. gromadzi się w tarczycy.

Widoczną oznaką niedoboru pierwiastka jest powiększona tarczyca. Łatwo to wytłumaczyć. Tarczyca tworzy wole, żeby większą powierzchnią pochłonąć jak najwięcej jodu krążącego z krwią w całym organizmie.
O braku pierwiastka świadczy też ospałość, uczucie chłodu, suchość skóry i śluzówek, chrypka oraz przybieranie na wadze bez przyczyny. Brak koncentracji, zdolności zapamiętywania, wypadanie włosów, łamliwość paznokci – też mogą zwiastować niedobór.

Gdzie szukać jodu?

Największe ilości jodu znaleźć można w morzu, czyli w rybach. Z wody morskiej jod uwalnia się do powietrza i stąd znajduje się na lądzie. Stąd zawartość jodu w pożywieniu roślinnym.
W produktach spożywczych jest za mało jodu, przez to dodaje się do niego soli jodowanej.
Poza rybami, jod znajdziemy w pieczywie chrupkim, kefirze, maślance, ryżu ciemnym.

Dzienna dawka jodu.

Codzienne zapotrzebowanie dorosłego na jod wynosi 160 µg. Potrzebują go więcej kobiety w ciąży i karmiące mamy. Te dawki dają siłę do działania naszej tarczycy. Łyżeczka soli kuchennej jodowanej to koło 300 µg. Samej soli nie można traktować jako źródła jodu. Sól dostarcza także do organizmu sodu, a ten zaburza gospodarkę wodno-elektrolitową, co sprzyja nadciśnieniu.

Jeżeli odżywiasz się odpowiednio to niedobór jodu ci nie zagraża. Niektóre warzywa zmniejszają wchłanianie się jodu z żywności. Należą do nich kapusta, kalafior, brukselka, soja (surowe).

Sardynki na śniadanie, ryba na obiad i wędzona makrela np. na kolację spożywane raz na tydzień dadzą nam pewne porcje jodu. Jeśli lubisz owoce morza to nie limituj ich w swojej diecie.

Kto jest zagrożony niedoborem?

Niedobory jodu zagrażają najbardziej osobom z południa kraju oraz będącym na diecie bezsolnej.

Przedawkowanie jodu.

Ryzyko przedawkowania jest niewielkie ale możliwe. Oto objawy np. metaliczny smak w ustach, bóle  głowy, biegunka. Preparaty zawierające jod można stosować tylko po konsultacji z lekarzem. Pamiętać o tym powinny zwłaszcza osoby chorujące na tarczycę.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika