Polacy mogą od 1 maja 2011 roku pracować na terenie Niemiec bez specjalnych zezwoleń. Zapotrzebowanie na pracowników z różnych grup, zarówno wykwalifikowanych, jak i do prac fizycznych jest bardzo wysokie, więc prawie zawsze dla każdego znajdzie się dobra praca w niemczech. Dużym plusem są oczywiście wysokie zarobki, relatywnie niskie w stosunku do nich i płac w Polsce koszty życia, bliskość kraju, a także szerokie perspektywy. Właśnie dlatego do Niemiec wyjeżdżamy coraz częściej, zarówno sezonowo, jak i na stałe, aby szukać tam swojego szczęścia.
Gdzie zapotrzebowanie na pracowników?
Ze względu na spadające bezrobocie oraz na coraz szybsze starzenie się społeczeństwa Niemcy wymagają nowych rąk do pracy. Eksperci wskazują, że do roku 2030 do naszych zachodnich sąsiadów dojedzie około 2-3 milionów nowych pracowników z zagranicy. Wśród nich wielu będzie Polakami. W Niemczech obecnie najwyższe zapotrzebowanie widoczne jest w branżach takich jak:
-
gastronomia
-
hotelarstwo
-
opieka nad osobami starszymi
-
opieka medyczna
-
przemysł elektrotechniczny
-
budownictwo
Dlatego do Niemiec wyjeżdżają zarówno osoby z wyższym wykształceniem inżynierskim, jak i te, które nie mają specjalistycznych kwalifikacji i edukacji, ale posiadają doświadczenie. Opiekunki, dekarze, murarze, sprzątaczki, lakiernicy, pielęgniarki, lekarze, kucharze czy inżynierzy zawsze mogą bez problemu znaleźć dla siebie coś atrakcyjnego i to w niedługim czasie.
Poszukiwania pracy
Aby wyjechać do pracy do Niemczech, nie trzeba zatem długo się naczekać. Regularnie pojawiające się w Internecie, Urzędach Pracy oraz w prasie oferty pracy niemcy są łatwe do znalezienia i można wyselekcjonować dla siebie coś odpowiedniego. Wiele z nich wystawianych jest przez pośredników, więc trzeba dodatkowo weryfikować je pod względem ich prawdziwości, ponieważ nie wszystkie z nich są godne zaufania. Pracy można szukać też na niemieckich serwisach ogłoszeniowych, korzystając z tamtejszych agencji pośrednictwa pracy – dla chcącego nic trudnego!
Janusz – założyciel portalu praca w niemczech
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.