W przypadku łupieżu kosmetyki wzmacniające włosy i kondycjonujące skórę głowy mogą się nie sprawdzić. Jeśli naturalne mechanizmy obronne nie uległy osłabieniu a grzyby wywołujące łupież zanadto się nie rozmnożyły kosmetyki mogą co prawda pomóc, ale zazwyczaj ich działanie jest działaniem typowo profilaktycznym. Leki, czyli szampony zawierające środki przeciwgrzybicze są natomiast niezawodne. Warunek: wybór odpowiedniego leku i prawidłowe zastosowanie szamponu.
Wbrew pozorom leczenie łupieżu szamponem, nawet leczniczym, to sztuka. Dlaczego?
Kiedy szampon zadziała?
Wtedy, gdy grzyby z gatunku Malassezia, tj. te które wywołują łupież, zostaną wystawione na oddziaływanie aktywnej substancji przeciwgrzybiczej przez dłuższy okres czasu. W rzeczywistości wystarczy kilka minut, ale my i tak nazbyt często wykazujemy tendencje do skracania czasu mycia głowy, w efekcie czas ekspozycji ulega skróceniu, leczenie łupieżu wydłuża się, bo konieczne staje się zwiększenie częstotliwości aplikacji leku. Nie muszę chyba dodawać, że w ten sposób tracimy też pieniądze. Dobre szampony przeciwłupieżowe trochę kosztują, a im więcej ich zużywamy tym walka z łupieżem staje się droższa.
Zanim więc stwierdzimy, że jakiś szampon jest nieskuteczny lub jego działanie wymaga zbyt długiego okresu czasu zastanówmy się czy aby na pewno dobrze ten szampon aplikujemy. Po nałożeniu na włosy i spienieniu szamponu należy pianę przetrzymać na głowie przez co najmniej kilka minut. Dopiero po tym czasie można włosy spłukać i należy zrobić to dokładnie. Lek zdążył już zaatakować Malassezię i będzie z nią walczył przez minimum kilka godzin.
Jaki lek?
Od kilku, a może nawet kilkunastu lat, w leczeniu łupieżu najczęściej wykorzystywane są leki z grupy leków imidazolowych tj. na przykład znany (np. z etykiety Nizoralu) ketokonazol. Oprócz ketokonazolu dobre wyniki uzyskuje się też stosując klimbazol, flutrimazol lub klotrimazol. Dopuszczalne są też połączenia leków, a ponieważ skuteczność leczenia łupieżu zależy od stężenia substancji aktywnych warto sięgnąć po szampony, które zawierają dwa leki tj. na przykład klimbazol i ketokonazol – takim szamponem jest Dandrene, który z łupieżem radzi sobie niemal natychmiastowo i bez większych problemów.
Właściwości przeciwgrzybicze wykazują też inne substancje – działają tak dziegcie stosowane od lat w medycynie tradycyjnej. Dobrym, skutecznym lekarstwem jest też pirytionian cynku.
Skuteczność leczenia, o czym wspominałam już wcześniej, zależy od sposobu aplikacji leku. Warunkiem koniecznym jest spienienie szamponu i pozostawienie go na włosach przez kilka minut. W tym czasie leki wnikają w grzybnię Malassezii furfur. Czas ten jest też niezbędny do wniknięcia w tkanki innych składników szamponów, łącznie ze składnikami kondycjonującymi skórę głowy i włosy.
Złuszczający się naskórek
W trakcie walki z łupieżem konieczne jest też natychmiastowe powstrzymanie procesów replikacji komórek naskórka, które w wyniku reakcji obronnej organizmu namnażają się wręcz lawinowo. Z tym zjawiskiem dobrze radzą sobie dziegcie, oktopiroks czy siarczek selenu. Są to związki o działaniu cytostatycznym tj. stabilizującym procesy przyrastania naskórka. Dzięki połączeniu środków przeciwgrzybiczych i cytostatycznych poradzimy sobie z łupieżem suchym, ale wiele osób cierpi na łupież tłusty i tu konieczne staje się zastosowanie substancji o właściwościach keratolitycznych.
Łupież tłusty
Łuski w tym łupieżu są twarde i zbite. To naskórek sklejony przez sebum, przypomina nieraz prawdziwy pancerz przylegający ściśle do skóry i oblepiający przy okazji włosy. Mechaniczne usuwanie takiego łupieżu kończy się często uszkodzeniami skóry i włosów toteż w celu usunięcia łusek łupieżu tłustego konieczne jest zastosowanie substancji rozbijających je (zmiękczających itp.). Są to między innymi wspomniane już dziegcie.
Leczenie leczeniem, a jak nie zniszczyć włosów?
Stosując same leki dziegciowe, czy nawet Nizoral (przyznacie że włosy są po nim suche i niespecjalnie przyjemne w dotyku) łatwo doprowadzić do uszkodzenia włosów i skóry głowy, a na pewno trudno poprawić ich kondycję stosując tylko i wyłącznie lekarstwa. Wybierając szampon przeciwłupieżowy warto więc zwrócić uwagę i na to, by przy całych swoich walorach leczniczych miał on również walory pielęgnacyjne. Dzięki temu zyskamy pełną ochronę i przed łupieżem i przed wyniszczeniem włosów.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.