Chcąc postawić domek drewniany musimy mieć na uwadze aktualnie obowiązujące przepisy. Zależnie od tego jaką działką dysponujemy, będziemy mieć więcej lub mniej pracy papierkowej, czy ewentualnych kosztów.
Najbardziej sprzyjającą sytuacją do postawienia domku drewnianego bez pozwolenia na budowę, jest ta, w której posiadamy działkę w Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Tutaj wystarczy zgłoszenie faktu stawiania domku z drewna do Zarządu ROD i ograniczenie jego wymiarów do 25m2 powierzchni oraz 5m wysokości (przy dachach stromych, 4m przy dachach płaskich), dla działek zlokalizowanych na terenach miejskich oraz 35m2 powierzchni i 5m (jak wcześniej) wysokości dla działek poza granicami miasta.
Dla działek nie należących do ROD należy fakt stawiania domku zgłosić do właściwego organu – Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego itp. Ograniczenia rozmiarów domku to 25m2 powierzchni oraz 5m wysokości. Przepisy nie rozgraniczają tych konstrukcji na domki całoroczne czy ogrodowe, ważne aby każdy domek nazwać budynkiem gospodarczym.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.)
Artykuł ma jedynie cel informacyjny, co oznacza, że autor nie bierze odpowiedzialności za skutki jakie mogą wyniknąć z niewłaściwego stosowania przepisów.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.
Dobry artykuł, warto przeczytać zanim zacznie się myśleć o domku z drewna