Chyba każdy słyszał, że drożdże doskonale robią na trądzik oraz na kondycję skóry, włosów i paznokci, ale czy zastanawialiście się kiedyś nad możliwością sięgnięcia po drożdże piwne w ramach odchudzania? Pewnie nie, a nawet jeśli tak, to przypuszczam, że myślała o tym niewielka grupa osób.
Niemniej jednak efekt odchudzający wynikający ze spożycia drożdży został w pewnym momencie dostrzeżony stąd też nikogo nie powinien zdziwić fakt spotkania z dietą polecającą drożdże jako sposób na zrzucenie paru kilogramów. W pełni miarodajnych opinii na ten temat wciąż brak, postarajmy więc spojrzeć na drożdże pod kątem ich negatywów i pozytywów. W ten sposób łatwiej nam będzie odpowiedzieć na pytanie czy drożdże na odchudzanie to kolejny wymysł czy propozycja warta uwagi.
Drożdże na pewno nie załatwią wszystkiego
Przyjmowanie drożdży na trądzik czy w ramach walki ze zbędnymi kilogramami mogło kończyć się spadkiem wagi w efekcie zmiany nawyków dietetycznych lub pod wpływem jakichkolwiek innych czynników. Do sceptycyzmu przekonuje fakt, że nie przeprowadzono w tym kierunku żadnych badań, z których podsumowania wynikałoby, że drożdże odchudzają bądź nie. Z drugiej strony tak naprawdę nie wiemy czy nie odchudzają i to z tego samego powodu – nikt badań nie robił.
Kolejną kwestią, bardzo istotną z punktu widzenia efektywności, szybkości i bezpieczeństwa odchudzania – jest to, że drożdże na pewno nie mogą być głównym składnikiem diety. Należy je traktować jako suplement, czyli dodatek do innych pokarmów i tak jak w przypadku każdego innego suplementu konieczne jest zachowanie zdrowego rozsądku.
Zalety drożdży jako suplementu
Pamiętajmy jednak, że drożdże zawierają bardzo wiele witamin i minerałów. Kluczowe dla odchudzania (i nie tylko) są w tym przypadku witaminy z grupy B, bardzo cenne białka, oraz pierwiastki typu chrom, cynk, magnez, żelazo i kilka innych. Każdy kto kiedykolwiek się odchudzał wie, że wzbogacenie diety o chrom redukuje nieco apetyt (chrom wpływa na gospodarkę cukrami). W efekcie przystopowania łaknienia chudniemy. I… w tym celu warto sięgnąć po drożdże. Najlepiej piwowarskie, które są drożdżami szlachetniejszymi i nie wymagającymi specjalnego przygotowania do spożycia. Żywe drożdże, tj. drożdże piekarskie, trzeba wcześniej sparzyć.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.