O 5-HTP można usłyszeć coraz częściej w kontekście leczenia wielu różnych dolegliwości. Co ciekawe środek ten zalecany jest nawet w ramach walki ze zbędnymi kilogramami. 5-HTP może bowiem obniżać łaknienie przez co osobom odchudzającym się znacznie łatwiej wytrwać na diecie.
5-HTP jest jednak czymś więcej niż zwykłym suplementem na odchudzanie. Jako prekursor serotoniny (neuroprzekaźnika, którego niedobory powodują bardzo wiele problemów zdrowotnych) jest jednym z niewielu naturalnych środków na depresję, problemy ze snem, a nawet na migrenę czy bóle mięśniowe.
Co najważniejsze: 5-HTP to substancja naturalna
Związek ten (jego pełna nazwa brzmi 5-hydroksytryptofan) jest aminokwasem, który powstaje w naszym organizmie z tryptofanu. Tryptofan dostarczamy sobie wraz z jedzeniem. Jego źródłem są między innymi mięsa, a w świecie roślin sporą dawkę tryptofanu zawierają na przykład banany (poleca się je na poprawę nastroju). W kolejnej przemianie 5-HTP zmieniany jest w serotoninę, a ta jako ważny neuroprzekaźnik zarządza nie tylko naszym nastrojem, ale i całym życiem. Poważne niedobory serotoniny kończą się nawet śmiercią.
5HTP jako prekursor serotoniny działa na:
- sen, serotonina wspólnie z melatoniną zarządzają naszym rytmem domowym, niedobór serotoniny pogarsza jakość snu, a suplementacja 5-HTP, zostało to potwierdzone doświadczalnie, poprawia jego jakość, wydłuża fazę REM, skraca czas zasypiania i czas wybudzania się po śnie,
- nastrój, przeciwdziała depresji, która jest skutkiem zaburzeń w biochemii mózgu, a ściślej mówiąc w „pracy” serotoniny. Typowe farmaceutyczne antydepresanty stymulują proces wydzielania serotoniny przez tzw. jądro szwu (miejsce, które zarządza gospodarką serotoninową), poprawiają też pracę komórek odbierających informacje przenoszone przez serotoninę. Typowe antydepresanty działają więc usprawniająco na obieg serotoniny w organizmie, podczas gdy 5-HTP jedynie podnosi jej poziom. Z tym działaniem związane jest jedno ważne zagrożenie: 5-HTP nie można przyjmować łącznie z farmaceutycznymi antydepresantami, bo tym sposobem łatwo doprowadzić do sytuacji, w której serotonina zacznie działać „zbyt sprawnie”, a to też jest dla organizmu zagrożeniem,
- migreny – serotonina, jako neuroprzekaźnik bierze udział w zarządzaniu pracą naczyń krwionośnych, a jeśli migrena powodowana jest dysfunkcjami naczyniowymi na tle neurologicznym stosowanie suplementacji 5-HTP może ograniczyć ten problem,
- bóle mięśniowe i nie tylko – serotonina jest neuroprzekaźnikiem, dzięki któremu odczuwalność bólu jest mniejsza lub większa (w niedoborach), suplementacja 5-HTP podwyższa naszą tolerancję bólu, poza tym zmniejsza różne typowe dolegliwości właściwe np. dla kobiet (bolesne miesiączki),
- odchudzanie, im większy poziom serotoniny w organizmie i im sprawniej neuroprzekaźnik funkcjonuje, tym mniejszy apetyt, w związku z czym stosując suplementację 5-HTP można również schudnąć.
Działanie 5-HTP uzależnione jest od przyjmowanych dawek. Zazwyczaj zaleca się przyjmowanie dawek stumiligranowych, ale dawkowanie należy dostosować ściśle do spodziewanych efektów, stosując się przy tym do zaleceń producenta suplementu, po który sięgniemy.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.