Zachowek jest to świadczenie, które należy się osobom, które nie zostały powołane w testamencie. Są to małżonek oraz rodzice spadkobiercy, którzy byliby powołani do dziedziczenia na mocy ustawy. Osoby te maja prawo ubiegać się o polowe równowartości majątku jaki otrzymaliby dziedzicząc z ustawy. W przypadku osób niecałoletnich oraz osób niezdolnych do pracy wartość ta to 2/3 wartości majątku.

Kto ma prawo do zachowku

 

Osobami uprawnionymi do zachowku są również spadkobiercy osoby, która zmarła a nie zdążyła skorzystać z zachowku. O wypłatę zachowku mogą starać się jedynie osoby, te które należą do kręgu uprawnionych. Zazwyczaj w przypadku takiej sytuacji, dziedziczą dzieci osoby zmarłej, która nie dożyła momentu otwarcia spadku. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego osobami uprawnionymi do zachowku są :

  • zstępni;
  • małżonek osoby zmarłej;
  • oraz rodzice testatora.

 

Wysokość zachowku

 

Zgodnie z przepisami wysokość zachowku standardowo jest równoważna połowy majątku, jaka otrzymałaby ta osoba dziedzicząc na podstawie ustawy. Istnieją jednak i od tej reguły dwa wyjątki:

  • w przypadku, gdy dana osoba jest niepełnoletnia lub niezdolna do pracy, wysokość zachowku w tej sytuacji to 2/3 majątku, jakie dziedziczyłby na podstawie ustawy. Aby przysługiwało prawo do zachowku osoba musi być należeć do kręgu spadkobierców uprawnionych po pierwszym spadkodawcy.

 

Darowizna, którą nie możemy wliczyć w skład spadku

 

Zgodnie z ustawą istniej kilka przypadków darowizn, które nie mogą być doliczone do spadku. Są to:

  • darowizny takie jak drobne prezenty okolicznościowe, z okazji urodzin, imienin, świąt itp.;
  • darowizny wręczone ponad 10 lat przed otwarciem spadku;
  • darowizny dokonane na rzecz osób trzecich.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.