Edukacja przez zabawę
Nauka z komputerem jest bardzo dobrym rozwiązaniem – dziecko poznaje swoje otoczenie ale też oswaja się z tym urządzeniem (co zaowocuje w przyszłości). Niemniej musimy pamiętać o kontroli i ograniczaniu czasu zabawy przez rodziców.
Komputer może być świetnym sposobem na aktywną edukację dziecka. Pamiętajmy jednak, że jest to tylko urządzenie wykonujące zadane polecenia – nie ma uczuć, a co za tym idzie nie zastąpi poczucia akceptacji i czułości jaką dają rodzice.
Najłatwiej zadbamy o nasze dziecko pamiętając o kilku zasadach:
- najlepiej gdy dziecko nie siedzi przy komputerze samo – to kuszące zostawić je z uruchomioną grą, ale samo może sobie nie poradzić w niestandardowej sytuacji, granie powinno trwać jednorazowo nie dłużej niż 30 minut,
- pamiętajmy o odpowiednich warunkach zabawy – dobrym oświetleniu, ustawieniu monitora, biurka i krzesła – zadbajmy też o odpowiednią postawę dziecka w trakcie siedzenia,
- kupując gry dla dzieci w sklepie sprawdźmy dla jakiego wieku przeznaczony jest dany produkt – jeśli nasze dziecko dostanie grę przeznaczoną dla starszego odbiorcy może mieć problem ze zrozumieniem zasad i skomplikowaniem zabawy – w ten sposób zniechęci się do tego typu aktywności.
Nie ograniczajmy też edukacji i poznawania świata przez malucha tylko do zabaw i gier komputerowych. Należy je uzupełniać o doświadczenia także w realnym świecie – zabierzmy np. dziecko na leśny spacer i pokażmy mu zwierzęta, które poznało wcześniej w grze. Na pewno będzie to dla niego ciekawe doznanie i pozwoli mu lepiej zapamiętać i zrozumieć to, co widzi.
Komputer wykorzystywany w odpowiedni sposób doskonale uzupełni dziecięcą edukację. Nie bój się więc korzystać z jego dobrodziejstw – kontroluj jednak czas i formę gry, tak aby maluch całościowo mógł się edukować przez zabawę, zamiast tylko bawić.
Jeśli nie wiesz gdzie zacząć przygodę dziecka z komputerem – na początek polecamy darmowe gry dla dzieci w serwisie Domowy Przedszkolak. Zebrane na tej witrynie gry flashowe doskonale realizują edukacyjne założenia zaprezentowane w artykule. Zapraszamy!
O autorze
Piszę, podróżuję, fotografuję... Opowiadać więcej nie ma co, bo i tak czyta mało kto. A zainteresowani i tak łatwo mnie znajdą :)UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.
a nie lepiej zagrac z maluchem w zwykla, tradycyjna planszowke? po co ma siedziec taki brzdac przed monitorem, jeszcze wszystko przed nim.
liczy sie bliskosc rodzica i poczucie wspracia, wspolpraca, zabawa i nauka
my tez chetnie gramy z naszymi dziecmi ale w klasyczne ukladanki edukacyjne z Adamigo