Inicjatywa wyboru Europejskiej Stolicy Kultury powstała w 1985 roku. Jej początki zawdzięczamy greckiej Minister Kultury Melinie Mercouri, która przedstawiła swój pomysł Radzie Ministrów Unii Europejskiej. Od 1985 roku 37 miast było już Europejskimi Stolicami Kultury, wśród nich zarówno europejskie metropolie takie jak Paryż, Madryt i Berlin, jak i mniejsze miasta jak Lille, Cork czy Weimar.
Celem wyboru Europejskiej Stolicy Kultury jest zbliżenie wszystkich miast europejskich, rozszerzenie współpracy kulturalnej między miastami oraz państwowymi i prywatnymi przedstawicielami kultury. Inicjatywa ma pokazać bogactwo, różnorodność, pokrewieństwo i jednocześnie pogłębić wzajemną znajomość kultur miast kandydujących.
W ramach realizacji celów miasta będą m.in.: współpracować w zakresie organizacji imprez kulturalnych, popierać wspólne projekty, wzmacniać związki między przedstawicielami kultury miast kandydujących, organizować imprezy kulturalne. Działania te odbywać się będą pod patronatem Parlamentu Europejskiego.
W latach 2005-2019 dwadzieścia siedem państw członkowskich będzie kolejno pełnić rolę gospodarza Obchodów Europejskiej Stolicy Kultury. W tym roku będą to Litwa (Wilno) i Austria (Linz). W 2016 roku tytuł zostanie przyznany jednemu z miast z Polski i Hiszpanii. W rankingu polskich miast znalazły się: Gdańsk, Łódź, Lublin, Poznań, Szczecin, Toruń, Warszawa i Wrocław.
W 2009 roku powstała platforma internetowa, która promuje inicjatywę wyboru Europejskiej Stolicy Kultury oraz daje możliwość internetowego oddania głosu na ulubione miasto. Drodzy Internauci, wszystko w Waszych rękach. Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w głosowaniu. Głosujcie na najlepsze Waszym zdaniem miasto w Polsce, takie, które stanie na wysokości zadania i pokaże niepowtarzalny, bogaty i różnorodny charakter naszego kraju.
Nie trzeba chyba podkreślać jakie profity stoją za wyborem Europejskiej Stolicy Kultury. Dla wybranego miasta wiąże się to ze wzmocnieniem wizerunku w kraju i za granicą, wzrostem liczby turystów, rozwojem turystyki kulturalnej, wzrostem atrakcyjności miasta dla inwestorów czy w końcu stworzeniem nowych miejsc pracy.
Jeszcze raz zachęcamy do głosowania! Można to zrobić na stronie http://www.candidatecities.com.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.