Trudno wyobrazić sobie życie w XXI wieku bez alkoholu. Spożywany jest on do obiadu czy kolacji, podczas imprez, spotkań rodzinnych czy podczas oglądania wydarzeń sportowych w gronie przyjaciół. Według statystyk, polskie społeczeństwo spożywa coraz mniej trunków wysokoprocentowych na rzecz m.in. win czy piw, których sklepy z alkoholem oferują całe mnóstwo. Z pokolenia na pokolenie przekazywane są nam pewne mity związane z alkoholem, które warto w tym momencie skonfrontować z prawdą…

1. Lampka wina czy kieliszek wódki dla zdrowotności? Nie zawsze! Generalnie, alkohol w bardzo małych ilościach nie wywołuje znaczących zmian w ludzkim organizmie, jednak osobom szczególnie wrażliwym nawet najmniejsze ilości alkoholu mogą nie służyć.

2. Mężczyźni mają „mocniejszą głowę”? Niekoniecznie! Co prawda stężenie tej samej ilości alkoholu we krwi mężczyzn jest mniejsze niż u kobiet, jednak największe znaczenie na reakcję po alkoholu ma, np. stan zdrowia, sposób odżywiania czy tryb życia.

3. Alkohol lekarstwem na bezsenność? Otóż nie! Mocny sen po spożyciu alkoholu jest efektem jego toksycznego wpływu na nasz mózg. W takiej sytuacji sen nie jest naturalny, a organizm nie odpoczywa właściwie.

4. Alkohol poprawia trawienie? Zdecydowanie nie! Tak naprawdę, ma on bardzo negatywny wpływ na nasz układ trawienny, ponieważ podrażnia śluzówki, dereguluje pracę jelit, spowalnia proces trawienia i ma szkodliwy wpływ na wątrobę i trzustkę, które pełnią bardzo ważną rolę w procesie trawienia.

5. Alkohol jest dobrym sposobem na problemy? Nie do końca! Co prawda, spożycie alkoholu ma efekt rozluźniający i odprężający, przestajemy przejmować się problemami życia codziennego, jednak nadal pozostają one bez rozwiązania, a czasem mogą wydać się nam jeszcze bardziej skomplikowane. W takiej sytuacji, zbyt częste sięganie po alkohol jako po środek na „leczenie ran” może doprowadzić do uzależnienia. A z tym kłopotem tylko najsilniejsze jednostki są w stanie się uporać…

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.