Techniki wykorzystywane podczas tworzenia autorskiej biżuterii możemy dzielić na te mniej i bardziej znane. Nie da się przy tym zaprzeczyć, że filcowanie zaliczane jest do drugiej z wymienionych tu grup. Jego atutem jest dość duża łatwość wykonywania autorskich projektów nawet przez osoby, które nie mogą pochwalić się dużym doświadczeniem w tym zakresie. Nie da się przy tym ukryć, że mówimy o technice znajdującej wiele zastosowań i wykorzystywanej nie tylko wówczas, gdy marzy się nam biżuteria inna niż wszystkie, ale i wówczas, gdy przedmiotem naszego zainteresowania są torebki i inne dodatki uzupełniające kobiecy strój.
Samo filcowanie, czy też – bardziej poprawnie – spilśnianie to oryginalna technika wytwarzania tkanin. Dziś stosowana jest przede wszystkim przez entuzjastów biżuterii artystycznej oraz strojów ludowych. Nie można jednak zapominać o tym, że jeszcze kilkaset lat temu filcowanie na sucho i na mokro było stosowane powszechnie, a uzyskane w ten sposób tkaniny nie pełniły wyłącznie funkcji ozdobnej.
Ręcznie wykonane kule z filcu to zresztą wyłącznie baza dla oryginalnej biżuterii. Już one same nadają się do tego, by tworzyć z nich kolczyki, bransolety, pierścionki i inne rodzaje biżuterii, filc może być jednak wzbogacany przez inne materiały sprawiające, że biżuteria staje się jeszcze bardziej kolorowa i zróżnicowana.
projekt bransoletki: TinyArt
Mówiąc o filcowaniu nie możemy nie wspomnieć i o tym, że mamy w jego przypadku do czynienia z techniką cieszącą się wyjątkową popularnością. Zainteresowanie filcowaniem jest na tyle duże, że obecnie mamy do czynienia ze specjalnymi kursami, w czasie których możemy poznać sekrety tej techniki, w Internecie nie brakuje zaś sklepów, w których można zaopatrzyć się w asortyment umożliwiający filcowanie i tworzenie niezapomnianej biżuterii z wykorzystaniem tego rodzaju materiału.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.