Woda w naszych kranach często nie nadaje się do bezpośredniego spożycia bez przegotowania. Jest to szczególnie uciążliwe latem, gdy zimną wodę trzeba kupować w butelkach i taszczyć do domu. Rozwiązaniem z pewnością są filtry do wody, ale jak wybrać odpowiedni?
Najłatwiejsze w użyciu i zajmujące najmniej miejsca są filtry dzbankowe. Oczywiście za ich pomocą można przefiltrować jednorazowo najwyżej 4 litry wody, więc nadają się tylko i wyłącznie do celów spożywczych. Jaki jest sposób działania filtrów dzbankowych? Najpierw woda przepływa przez drobną siatkę, dzięki czemu zostaje oczyszczona z większych zanieczyszczeń mechanicznych. Kolejny etap to filtracja za pośrednictwem wymiennika jonowego, redukujący twardość wody oraz zawartość metali ciężkich. Następnie przychodzi kolej na węgiel aktywowany, który znacząco poprawia smak i zapach wody, oczyszczając ją z zanieczyszczeń organicznych, różnych pestycydów i chloru. Ostatni etap to bardzo drobne sitko, zatrzymujące wszelkie cząsteczki mieszanki filtrującej. Tym sposobem można w łatwy sposób otrzymać uzdatnioną wodę, która nie wymaga przegotowania przed spożyciem. Decydując się na filtr dzbankowy warto wziąć pod uwagę koszt jego eksploatacji, gdyż filtry raz na jakiś czas trzeba wymieniać, w zależności od tempa zużycia. Większość dzbanków ma elektroniczne czujniki wymiany filtrów, więc zawsze wiadomo, kiedy trzeba założyć nowy. Z reguły filtry dzbankowe wystarczają do oczyszczenia około 300 litrów wody.
Ciekawym rozwiązaniem są także stacjonarne filtry kuchenne, zwane również stojącymi. Zyskują one coraz większą popularność, gdyż mogą oczyścić nawet 4000 litrów wody bez potrzeby wymiany filtra. Można je bardzo łatwo zamontować do istniejącej już baterii kranowej, a specjalne przyłącze umożliwia przełączanie kierunku przepływu wody. Dzięki temu można pobierać wodę oczyszczoną przez kranik z filtra, lub wodociągową przez zwykły kran.
Oba wymienione systemy filtrowania posiadają tą zaletę, że ich użycie nie wymaga gruntownego remontu, ani potrzeby skorzystania z usług hydraulika. Filtry, które trzeba montować do instalacji wodociągowej są oczywiście bardziej wydajne i oczyszczają wodę w całym mieszkaniu, ale ich koszt często przekracza możliwości finansowe przeciętnego Polaka.
Więcej o filtrach na www.interkis.pl
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.