Zbliżają się wakacje, czas wypoczynku i możliwość poznania nowych osób i miejsc. Jedni wyjeżdżają za granicę, inni pozostają w Polsce. Jednym z najbardziej popularnych celów wakacyjnych wyjazdów są góry. Szczególnie Tatry.
Polskie Tatry są trochę zatłoczone, jednak dla wielu pięknych widoków warto się tam wybrać. Do wyboru mamy szlaki o różnym stopniu trudności. Od szlaku prowadzącego do Morskiego Oka, przez wyprawę na Kasprowy Wierch i Czerwone Wierchy, po Orlą Perć dla bardziej wymagających.
W zależności od celu wyjazdu, możemy nocować w Zakopanem czy innej pobliskiej miejscowości lub w schronisku. Jeżeli chcemy przejść jak najwięcej, a mamy krótki urlop – najlepsze będzie schronisko. Po polskiej stronie Tatr do wyboru mamy ich kilka: Schronisko w Dolinie Roztoki, Schronisko w Morskim Oku, Schronisko w Murowańcu, Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, Schronisko na Polanie Chochołowkiej, Schronisko Ornak w Dolinie Kościeliskiej oraz Schronisko na Hali Kondratowej. Możemy wybrać jedno ze schronisk lub najlepiej zaplanować trasę łączącą kilka z nich.
Wybierając trasę, należy brać pod uwagę nasze możliwości. Nierozsądnie byłoby wybrać się na dłuższą wyprawę i utknąć w połowie drogi z powodu braku sił. Musimy również pamiętać o tym, żeby wrócić przed zmrokiem lub zabrać latarkę tzw. „czołówkę”.
Alternatywą dla schronisk są hotele, czy kwatery prywatne. W przypadku korzystania z takiej formy noclegu trzeba brać pod uwagę czas na dojazd do szlaku. Jednak taka forma noclegu ma swoje plusy. W pobliżu mamy sklepy, restauracje i inne rozrywki. Jeżeli pogoda nam nie dopisze możemy wybrać się np. do Aqua Parku. Najlepiej wcześniej zarezerwować nocleg, żeby mieć pewność, że znajdziemy to co nas interesuje. Ostatnio modne są oferty zakupów grupowych. Można tu nie tylko zarezerwować nocleg, ale też skorzystać z innych usług w korzystnych cenach.
Jeżeli interesują nas mało uczęszczane szlaki powinniśmy wybrać się na Słowację. Słowacka część Tatr jest znacznie większa od polskiej, a do wyboru mamy 8 schronisk. Ceny są trochę wyższe niż u nas. Oznakowanie szlaków jest niestety gorsze niż w Polsce i czasem można przeoczyć znak. Jednak cisza, mało uczęszczane szlaki i większa szansa, że spotkamy rodzime gatunki zwierząt rekompensują te braki.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.