Gitara akustyczna to piękny instrument, mimo to, nie tak łatwo go opanować. W tym krótkim artykule przedstawię co zrobić, aby gitara akustyczna stała się bardziej „przyjazna”. Mówiąc w inny sposób, zaprezentuję Ci kilka konkretnych metod, dzięki którym znacznie efektywniej będziesz ćwiczyć, a co za tym idzie zauważysz szybsze rezultaty.

Żeby nie tracić czasu, przejdźmy od razu do sedna:

Podstawowe reguły skutecznego ćwiczenia na gitarze akustycznej

Dobrze, masz już gitarę, ale jak na niej ćwiczyć, żeby widzieć szybkie efekty? Istnieje kilka zasadniczych, lecz często pomijanych, reguł. Właśnie o nich pokrótce tutaj napiszę.

Pierwszą z nich jest bez wątpienia izolacja. Co mam na myśli, pisząc izolacja?

Oznacza to ćwiczenie możliwie najwęższego zagadnienia – odizolowanego od innych. Podam praktyczny przykład i myślę, że bez problemu zrozumiesz co mam na myśli.

Gitara akustyczna to instrument na którym gra się głównie chwyty. Z tego powodu użyję ich jako przykładu. Wiele osób po prostu sobie je gra i w ten sposób chce się ich nauczyć.

Naturalnie po jakimś czasie może to przynieść rezultaty, ale na pewno nie będą one optymalne. Oznacza to, że można ich nauczyć się stosując lepsze podejście w dużo krótszym czasie.

Rozkładanie na czynniki pierwsze

Jak tutaj zastosować wspomnianą izolację? Musimy rozłożyć dane zagadnienie na czynniki pierwsze i ćwiczyć każdy z nich osobno.

Na pewno pierwszą sprawą jest wyćwiczenie każdego akordu osobno, przed tym jak zaczniemy je ze sobą łączyć. Palce muszą przyzwyczaić się na początku do pewnego ułożenia na gryfie, zanim zaczniemy próbować zmieniać pomiędzy sobą akordy.

Już ten element jest często pomijany i jeśli go zastosujesz to zauważysz znaczną poprawę efektywności. Ale to jeszcze nie koniec.

W kolejnym kroku skoncentrujemy się na precyzyjnym zmienianiu ich między sobą. Tzn. Nie przejmujemy się szybkością, ale ważne jest dla nas jedynie to, aby chwyty zmieniać precyzyjnie – bez jakichkolwiek brzęczących czy przytłumionych strun.

Nie zapominaj o tym, że gitara akustyczna jak i inne instrumenty, wymaga cierpliwości i regularnego podejścia.

No ale dobrze, zakładam, że wyćwiczyłeś bądź wyćwiczyłaś już wolne, lecz precyzyjne zmienianie pomiędzy sobą akordów.

Teraz dopiero czas na popracowanie nad prędkością tych zmian.

W tym kroku skupiasz się tylko i wyłącznie na szybkości, a nie zwracasz uwagi na precyzję czy dokładność – tym zająłeś się już w poprzednich etapach.

Myślę, że zauważasz tutaj zastosowanie wspomnianej izolacji w praktyce. Dzięki temu, że skupiasz się w danym momencie jedynie na jednym elemencie, możesz poświęcić mu całą uwagę i widzieć szybkie efekty.

Reasumując…

Chciałem jeszcze opisać inne reguły, ale zbyt się rozpisałem na ten temat. Jestem pewien, że jeżeli to zastosujesz w praktyce to gitara akustyczna niedługo stanie się dużo prostsza do grania. Tego Ci życzę.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika