Serwery pękające w szwach, miliony zarejestrowanych użytkowników, godziny stracone na rozbudowie swojego wirtualnego królestwa – to już dzisiaj nikogo nie dziwi. Gry przeglądarkowe dopisały się bowiem na stałe do listy głównych „pożeraczy czasu”.
Według badań, najbardziej popularne zajęcie w pracy to… przeglądanie stron internetowych. Samo wykonywanie powierzonych nam obowiązków z ledwością mieści się w pierwszej piątce. A jeśli Internet, to co konkretnie? Lista jest długa. Wciąż najpopularniejsze są portale społecznościowe, takie jak Facebook czy NaszaKlasa. Dużą uwagę przyciągają także serwisy rozrywkowo-humorystyczne – JoeMonster, Demotywatory, Kwejk czy YouTube. W gronie faworytów znajdują się również – przeżywające prawdziwy rozkwit – portale randkowe i czaty, a także… gry przeglądarkowe.
Te ostatnie, już od ponad dekady, przyciągają graczy z całego świata. Ilu konkretnie? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Ze względu na znikomą liczbę badań prowadzonych w zakresie gier internetowych oraz rozbieżność niektórych definicji, ciężko konkretnie zmierzyć popularność danej „browserówki”. Najbardziej znane produkcje na polskim rynku to obecnie: plemiona.pl – ok. 176 tys. aktywnych graczy, menelgame.pl – ok. 104 tys. oraz ogame.pl – bez mała 100 tys. graczy. Jednak sytuacja wciąż się zmienia ze względu na nieprzerwany napływ nowych tytułów na polski rynek. Szacunkowe dane określają liczbę aktywnych użytkowników gier online na prawie 3 miliony osób. Na czym jednak polega fenomen popularnych „browserówek”?
„Człowiek jest istotą społeczną” – mawiał kiedyś Arystoteles. Do przeżycia – oprócz wody, tlenu i jedzenia, potrzebuje także drugiego człowieka. Trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Dlatego ciągle szukamy nowych relacji, często zapominając o tych, które już posiadamy. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest potrzeba akceptacji. Darmowe gry online pozwalają nam poznawać nowych ludzi, zawiązywać sojusze, jednoczyć się przeciwko wspólnemu wrogowi. Ponadto ciągle udoskonalając swój awatar, a więc postać, którą wykreowaliśmy w wirtualnym świecie, tworzymy wyidealizowany obraz samego siebie. Wspinając się po szczeblach rankingowej drabiny zyskujemy szacunek i podziw graczy, którzy odstają od nas zgromadzonymi na swoim koncie punktami. To dodaje nam pewności siebie, a także pozwala poczuć swoją wyższość nad innymi. Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy nie potrafimy już odróżnić świata wirtualnego od rzeczywistości.
Zatracenie świadomości to jedna z najpoważniejszych kwestii związanych z grami online. Gracze, zwłaszcza ci najmłodsi, często zapominają, że wydarzenia toczące się w wirtualnym świecie nie są prawdziwe i nie powinno się wcielać ich w życie. Ponadto, długie godziny spędzone na nawiązywaniu znajomości w Internecie, mogą powodować utratę kontaktu z rodziną i realnymi przyjaciółmi. Są to jednak przypadki skrajne, wręcz jednostkowe. Jednak – podobnie jak w wielu innych kwestiach – także i tutaj powinniśmy zachować rozwagę i pewien dystans.
Niemniej istotną kwestią są koszty grania. Producenci „browserówek” nie są zamkniętymi w czterech ścianach klasztoru mnichami, żywiącymi się jedynie plonami ziemi. Najczęściej jest wręcz przeciwnie – są to wykształceni biznesmeni, nastawieni wyłącznie na zysk. Przecież na stronach pojawiają się reklamy – ktoś mógłby zaoponować. Zgadza się, jednak reklamy to jedynie nieco ponad połowa dochodów wielkich internetowych wytwórni. A przecież trzeba ciągle rozwijać serwery, opłacać programistów i grafików. Dlatego stworzono system charakterystyczny dla gier browserowych – „Free to Play”. Oznacza to, że rejestracja w danej grze przeglądarkowej jest całkowicie darmowa. Podobnie rzecz się ma z samą rozgrywką – tutaj też nie musimy ponosić żadnych kosztów. Jednak możemy, wedle naszego uznania. „Free to Play” to prosta zasada, która w mniejszy lub większy sposób faworyzuje graczy nabywających płatne dodatki i usługi. Powinna być jednak odpowiednia zbalansowana, tak, aby nie promować przesadnie graczy posiadających konta Premium. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownik może cieszyć się zarówno darmową, spokojną rozgrywką, jak i, wydając często spore sumy na dodatki, walczyć o czołowe lokaty w ogólnym rankingu.
O autorze
Stawiasz sobie wysokie cele, jesteś dobry w ruchach strategicznych i gospodarczych. Jesteś inteligentny i bystry o ile tak to gry internetowe które są na naszej stronie są właśnie dla ciebie. Sporządziliśmy gratisowe gry dla wszystkich, którzy lubią znakomitą zabawę dzięki której mają okazje popisać się osobistymi zdolnościami. Gry przeglądarkowe to bez wątpienia wyjątkowa konkurencja i rozrywka. W związku z tym zapraszamy cię do poznania naszej strony i zapoznania się z bogatą listą popularnych produkcji. A co ważne są one w pełni bezpłatne. Odkryjesz u nas gry strategiczne, fantasy, mmorpg i dużo innych kategorii.Wszystkie rzetelnie zaprezentowane i opisane.UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.