Sama instytucja finansowa to nie tylko banki, a lokaty to nie tylko znane wszystkim lokaty terminowe. Instytucją finansową nazywamy każdą instytucję, która „obraca” pieniędzmi, czyli także fundusze inwestycyjne i emerytalne oraz kasy oszczędnościowe. Z powodu inwestycyjnego ryzyka i rozlicznych innych niedogodności związanych z pozostałymi możliwościami zarabiania pieniędzmi, wybiera się najczęściej lokaty. Na internetowych forach posiadacze lokat doradzają sobie, co wybrać, a czego unikać, a odpowiednie strony internetowe zawierają także porównywarki ofert.
Choć zysk z lokat jest mniejszy niż z inwestycji, to jest on gwarantowany i nie ulega obniżeniu, chyba że podpisana jest umowa świadcząca inaczej. Polacy podpisują najczęściej lokaty terminowe, które zapewniają większy zysk niż lokaty dynamiczne. Lokata terminowa jest rozwiązaniem, w którym klient zobowiązuje się do wpłaty określonej ilości środków pieniężnych. Takie pieniądze „zamrożone” na lokacie zarobią (zostaną wydane odsetki) w dzień kończący umowę i stąd nazwa lokata terminowa. W tym czasie bank rozporządza środkami dysponując nimi według uznania.
Przedwczesne zerwanie umowy lokaty terminowej może doprowadzić do utraty części włożonych środków. Lokaty dynamiczne są nieco mniej opłacalne, gdyż oferują mniejszy zysk, aczkolwiek również pewny z możliwością wypłacania pieniędzy z lokaty w dowolnym momencie. Problem jednak z tego typu lokatami jest taki, że są one powoli wypierane przez rachunki oszczędnościowe, które również mogą zarobić nawet 5% w skali roku. Biorąc pod uwagę oferty, należy również spojrzeć i na te „bez podatku Belki”.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.