Ta imponująca willa architektury Palladio została wzniesiona w latach 1741-1751, z wykorzystaniem projektu autorstwa Richarda Cassel. W 1950 roku dom został sprzedany Sir Alfredowi Beita, wywodzącemu się z „diamentowej” rodziny De Beerów. Odziedziczył on wspaniałą kolekcję dzieł sztuki i w poszukiwaniach godnego miejsca do jej wystawienia trafił na bajkowy dwór pośrodku odludnych obszarów Irlandii. Wydarzenie to zapoczątkowało powstanie niewielkiej lecz drogocennej kolekcji obrazów mistrzów malarstwa takich jak Vernet, Vermeer, Guardi, Goya, Gainsborough oraz Rubens.
Willę można zwiedzić jedynie w towarzystwie przewodnika, a jej wnętrze sprawia piorunujące wrażenie – sufity wykończone z użyciem techniki stucco przez braci Lafranchini, marmurowe kominki, inkrustowane podłogi oraz udekorowane drogim mahoniem drzwi i schody.
Russborough House, dzięki swojej niecodziennej kolekcji oraz położeniu nieco na uboczu, stanowił cel, jak do tej pory, trzech napadów rabunkowych w okresie ostatnich 40 lat.
W 1976 roku członkowie ruchu IRA, w ramach zdobywania środków na swoją działalność, podczas włamania skradli szesnaście obrazów. Wszystkie zrabowane dzieła odzyskano, ale samo miejsce nadal stanowiło łakomy kąsek dla złodziei, co 10 lat później poskutkowało kolejną kradzieżą. Tym razem udało się odzyskać jedynie kilka spośród wielu zrabowanych obrazów, a spora ich część została nieodwracalnie zniszczona podczas napadu.
Pod koniec lat osiemdziesiątych właściciele domu, zmęczeni ciągłymi wydatkami na ochronę kolekcji, przekazali jej nadzór w ręce dyrekcji Dublińskiej National Gallery.
Kolejny napad nastąpił po trzynastu latach – złodzieje staranowali samochodem główną bramę, dostali się do środka willi i wyszli z dwoma obrazami. Jednym z nich był pechowy Gainsborough, zrabowany dwukrotnie podczas poprzednich akcji. Obydwa skradzione obrazy odzyskano, a ochronę jeszcze bardziej wzmocniono – jak do tej pory skutecznie.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.