W ciągu całego naszego życia popełniamy mnóstwo błędów, które na starość (a najczęściej już w wieku dojrzałym czyli około czterdziestego roku życia) skutkują pojawianiem się różnych chorób i dolegliwości. Lepiej zapobiegać niż leczyć – prawda stara jak świat – dociera do nas w wieku, w którym na profilaktykę często jest już za późno, a i leczenie chorób, na które cierpimy wymaga wtedy zdecydowanie bardziej kompleksowego podejścia i stosowania bardzo zaawansowanych, a często i kosztownych, metod leczenia.
Wszystko byłoby jeszcze w porządku, gdyby choroby, na które cierpimy dało się wyleczyć, niestety część z nich stopniowo coraz bardziej destrukcyjnie wpływa na nasz organizm i walka z nimi staje się de facto walką o to, by powstrzymać rozwój choroby w sytuacji, gdy o kompletnym wyleczeniu mowy być nie może.
A wystarczyłoby tak niewiele. W przypadku chorób stawów profilaktyka jest naprawdę bardzo nieskomplikowana. Wymaga jedynie uwagi, ostrożności i odrobiny czasu, który poświęcimy na pielęgnację (również ruchową) ciała.
Jak zatem chronić stawy, by ustrzec się przed chorobami?
Zalecenia ruchowe
Pamiętaj o tym, że narząd nieużywany lub nadmiernie przeciążany albo traci swoją pierwotną funkcjonalność, albo zużywa się znacznie szybciej od innych narządów. Dlatego przede wszystkim zadbaj o prawidłową wagę ciała. Z nadwagą, a tym bardziej z otyłością, i tobie i twoim stawom będzie po prostu ciężej. Duża nadwaga obciąża szczególnie biodra, kolana, stopy i plecy (kręgosłup). Jeśli ją zredukujesz bolące stawy odetchną z ulgą.
Najlepiej zrób to zwiększając ilość ruchu – siedzenie stawom nie sprzyja i wypacza je (zresztą nie tylko stawy). Ćwicząc wzmacniasz również mięśnie, które im są silniejsze tym bardziej odciążają stawy zapobiegając w ten sposób uszkodzeniom chrząstek.
Rób przerwy w czasie pracy przy komputerze, czy w trakcie każdej innej czynności która w jakiś sposób unieruchamia cię w jednej pozycji. Bezruch jest szkodliwy i dla stawów i dla całego ciała i dla psyche. Od czasu do czasu pozwól sobie na wytchnienie, rozruszaj się i po krótkiej rekreacyjnej przerwie wróć do pracy. Postępuj podobnie jeśli twoja praca wymaga stałego zaangażowania ruchowego (stawów i mięśni) – raz na jakiś czas odpocznij, brak odpoczynku jest zbyt dużym obciążeniem i zbyt dużym stresem dla organizmu.
Z punktu widzenia kondycji stawów ogromne znaczenie ma prawidłowa postawa – stój i chodź prosto, w ten sposób zapobiegniesz odkształceniom w obrębie kręgosłupa i stawów. Jeśli masz wady postawy jak najwcześniej wprowadź program naprawczy tj. rehabilitację odpowiednio dobranymi ćwiczeniami.
W czasie każdego wysiłku zwróć uwagę na to, by angażować weń najsilniejsze mięśnie i największe stawy. W ten sposób zapobiegniesz mikrourazom słabszych części ciała, postaraj się by obciążenie było adekwatne do twoich możliwości. Jeśli z jakąś pracą nie możesz sobie poradzić nie wykonuj jej samodzielnie, zawsze możesz poprosić kogoś o pomoc – nie przyniesie ci to ujmy (w końcu jesteś tylko człowiekiem), za to na pewno ochroni stawy.
W trakcie wysiłku używaj ochraniaczy i pamiętaj o tym, by nie porywać się z motyką na słońce – jeśli nie ćwiczysz regularnie daj sobie spokój z tzw. weekendową aktywnością – ona tylko narazi cię na urazy. Ćwicz mniej a częściej. Na szaleństwa pozwalaj sobie dopiero wtedy, gdy zyskasz dobrą kondycję.
Zalecenia dietetyczne
Twoim stawom potrzeba: wapnia, witamin B,C i D, bioflawonoidów, glukozaminy, chondorityny, kolagenu. Wszystkie te składniki musisz zjadać w pokarmach, część z nich organizm syntetyzuje z innych składników, a w wieku dojrzałym tj. około czterdziestego roku życia, niemal na pewno potrzebna ci będzie suplementacja.
Pamiętaj, że:
- po 40 roku życia twój organizm najprawdopodobniej zaprzestanie syntetyzowania glukozaminy i powinieneś / powinnaś dostarczać ją mu w formie suplementów, glukozamina wchodzi w skład chrząstki stawowej, gdy jej zabraknie chrząstka ulega stopniowemu zanikowi a to skutkuje chorobami stawów
- chondroityna, której również nie może ci zabraknąć, wypełnia przestrzenie międzykomórkowe w tkankach łącznych, w ten sposób zapewnia im odpowiednio wysoką wytrzymałość, niedobory chondroityny osłabiają stawy i trzeba temu zapobiec,
- witamina C wymagana jest do przyswojenia wymienionych wyżej składników. Pamiętaj, że niektóre choroby i stany zapalne obniżają w stopniu znacznym poziom witaminy C w organizmie (nawet o 80%), postaraj się o to, by na bieżąco uzupełniać ewentualne niedobory,
- kolagen jest budulcem dla tkanki łącznej i ścięgien. Dzięki kolagenowi tkanki są elastyczne, sprężyste, bardzo odporne na przeciążenia i bardzo wytrzymałe. Obniżenie jakości kolagenu lub jego niedobory powodują wiele poważnych schorzeń, przy czym problemy ze stawami należą do występujących najczęściej. Kolagen zapobiega też dolegliwościom o podłożu autoimmunologicznym. Zadbaj o utrzymanie go na odpowiednim poziomie!
Pamiętaj, że twoje zdrowie i kondycja twoich stawów są wypadkowymi bardzo wielu elementów. Drobne błędy popełnione na dowolnej płaszczyźnie życia (dieta, relaks, praca) mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami. Zabezpiecz się przed nimi jak najszybciej, w ten sposób poprawisz jakość swojego życia i to praktycznie od razu.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.