Drobnoustroje to organizmy zbyt małe, by można je dostrzec gołym okiem. Należą do czterech głównych kategorii — wirusów, bakterii, grzybów i pierwotniaków. (Priony, która I uważa się za przyczynę takich chorób jak CJD i kuru u ludzi oraz BSE u bydła, wymykają się kategoryzacji: należy je opisać jako zakaźne białka, które – w przeciwieństwie do innych czynników zakaźnych – nie zawierają ani DNA, ani RNA)
Większość mikroorganizmów, z którymi dzielimy świat, jest nieszkodliwa, a niektóre nawet przynoszą nam korzyści tworząc naturalną florę bakteryjną naszego organizmu. Drobnoustroje znajdują się w powietrzu i glebie, a także w żywności i wodzie, które przyjmujemy, oraz na naszym ciele. Na skórze 1 jednego człowieka żyje mniej więcej tyle bakterii, co ludzi na I naszej planecie. Drobnoustroje znajdują się również w żołądku, nosie, jamie ustnej i przede wszystkim w okrężnicy, gdzie jest ich ponad 300 gatunków (gram kału zawiera zwykłe trzy miliardów mikrobów, z których większość to bakterie). Kiedy dwa organizmy, w tym przypadku ludzie i różne gatunki drobnoustrojów żyją w ścisłym związku, ich relację nazywa się symbiozą. W najlepszym razie obie strony czerpią z kooperacji liczne korzyści – stan taki nazywa się mutualizmem. Na przykłąd gronkowce żyjące na ludzkiej skórze produkują kwaśną wydzielinę, która hamuje rozwój potencjalnie szkodliwych bakterii. Z kolei gronkowce odnoszą korzyść, odżywiając się resztkami – zrogowaciałymi komórkami naskórka człowieka. Tylko wtedy, gdy nie ma tej równowagi i oscyluje ona w stronę stanu zwanego pasożytnictwem, mikroorganizmy mogą wyrządzić szkodę. Takie szkodliwe drobnoustroje nazywa się patogenami. Kiedy taki pasożytniczy organizm rośnie i aktywnie się rozmnaża – mówimy, że ludzki „gospodarz” jest zakażony – jednak zakażenie nie musi prowadzić do choroby.
Co czyni z niewinnego drobnoustroju patogen? Niektóre mikroorganizmy takie jak przecinkowiec cholery (Vibrio cholerae) powodujący cholerę, są urodzonymi patogenami, ponieważ mają dziedziczną zdolność uszkadzania ludzkiego organizmu – cechę tę nazywa się wirulencją. Inne przypominają łagodnego człowieka, który za kierownicą samochodu zmienia się w agresywną bestię. Organizmy takie stają się patogenne tylko w pewnych okolicznościach. Na przykład u chorych na AIDS wiele zazwyczaj niewinnych bakterii i grzybów może spowodować śmiertelną chorobę tylko dlatego, że a organizmu załamała się a bardziej jego układ immunologiczny. W pewnych sytuacjach same zmieniają nieszkodliwe drobnoustroje w morderców. Bardzo ważne jest dbanie o własną florę bakteryjną, aby szala złych mikrobów nie stał się większa. Pamiętajmy, żę dzięki posiadanym np w układzie pokarmowym miliardów bakterii sprawiamy, że szkodliwe drobnoustroje nie są w stanie konkurować o pokarm z tak liczna armią E.Coli. Gdy już jednak dopadnie nasz pewna choroba czy to pasożyt warto zastanowić się nie nad syntetycznymi lekami a jakimś naturalnym suplementem o dobrym działaniu. Ja osobiście bardzo polecam paraprtoex – bez problemu poradził sobie z typowymi dla dziecka pasożytami jakimi są przynoszone z przedszkola owsiki czy inne robale. Dodatkowo Calivivita oferuje tanie preparaty w mgnieniu oka odbudowujące nasza florę! Bardzo polecam bo oczyszczają chociażby z opisanych niżej toksyn.
Jeśli dojdzie do zakażenia, może ono wyrządzać szkody w organizmie na dwa sposoby. Po pierwsze, mikroorganizmy mogą wytwarzać toksyny. Wiele drobnoustrojów powodujących
biegunkę – od cholery do biegunki wakacyjnej – wytwarza trucizny, które działają na jelita. Toksyna produkowana przez maczugowiec błonicy (Coryneoacterium diphikeriar) jest szczególnie niemiłą. Hamuje ona syntezę białka – bez którego komórka nie może funkcjonować – i jedna cząsteczka toksyny wystarcza, aby zabić pojedynczą komorne. Dlatego jak wspominałem dbajmy o swój organizm. Rozumiem, że raczej nikt z nas nie zachoruje na cholerę, ale jest to tylko przykład pokazujący jak inne bakterie czy pasożyty których jest setki mogą narozrabiać w naszym organizmie. Pamiętajmy szczególnie o tym po antybiotykoterapii. Wielu z nas zażywa antybiotyki w ogóle nie myśląc o tym, że zabijają one naszą florę jelita – kupmy wtedy coś na odbudowę tego mikroświata.
O autorze
Z zamiłowania zajmuje się informatyką, oraz pozycjonowaniem swoich serwisów internetowych jak www.finanseosobiste.biz, www.artykuly.sos.pl oraz serwisów organizacji do których należę jak np www.knp-ur.pl Podobnie jak ten blog bardzo cenię sobie unikalność oraz zero spamu i co najważniejsze unikalne teksty. Zapraszam na podobny serwis www.artykuly.sos.pl ...UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.