Z urządzeń elektrycznych przy pracach remontowych korzystamy praktycznie na co dzień. Niestety brakuje nam elementarnej wiedzy o prawidłowym i bezpiecznym używaniu sprzętu. A tym bardziej o podstawowych zabiegach konserwacyjnych.

Zanim zaczniesz korzystać z urządzenia przeczytaj dokładnie instrukcję obsługi, ze szczególnym uwzględnieniem zaleceń co do zastosowania urządzenia. Powinno być ono wykorzystywane odpowiednio ze swoim przeznaczeniem, gdyż może to prowadzić do przeciążenia, bądź uszkodzenia urządzenia. W skrajnych przypadkach powodować nawet zagrożenie zdrowia. Elektronarzędzia są projektowane pod kątem wykonywania określonych funkcji, więc ewentualna awaria pozbawi cię praw gwarancyjnych.

Pracę z urządzeniem powinieneś rozpocząć w odpowiednio przygotowanym – suchym, dobrze wentylowanym – miejscu po uprzednim sprawdzeniu, czy urządzenie funkcjonuje poprawnie. Zapewnij sobie również odpowiedni strój roboczy, które, zależnie od wykonywanych prac do ci odpowiednie zabezpieczenie

Konserwacja

Przy wkrętarce zwykle zabiegi konserwacyjne nie są zbyt rozbudowane. Trzeba ją regularnie oczyszczać z kurzu i unikać kontaktu z wodą, piaskiem, i innymi materiałami mogącymi uszkodzić części mechaniczne. Podczas intensywnej eksploatacji zwróć uwagę na temperaturę urządzeni, gdy jest zbyt wysoka (obudowa jest po prostu rozgrzana) odstaw elektronarzędzie na 10-15 minut by ostygło. Większą uwagę powinieneś zwrócić na wiertarkę, która ma regularny kontakt z pyłami. Są one dużym zagrożeniem dla wewnętrznego silnika, dlatego powinieneś po każdym użyciu przedmuchać otwory na obudowie. Zapobiegając osadzaniu się pyłu zabezpieczysz urządzenie przed szybkim przegrzewaniem się, a nawet uszkodzeniem silnika. Wiertarka oraz jej osprzęt musi być cyklonicznie czyszczony, co do elementów mechanicznych najlepiej skonsultować się z serwisantem, przetarcia na pewno będą wymagały wszystkie wiertła.

Bez względu na typ elektronarzędzia zawsze jest problem z ładowaniem i przechowywaniem akumulatora. W obecnych modelach wykorzystuje się akumulatory litowo-jonowe, które ładuje się prądem o napięciu 4,2V. By prawidłowo go naładować należy podłączyć ładowarkę do odpowiedniego źródła prądu i dostosować czas ładowania do zaleceń producenta. Nie wolno bowiem przekraczać bądź dawać za mało czasu ładowania. W obu przypadkach zmniejszamy wydajność i czas pracy. Nie można doprowadzić również do całkowitego rozładowania akumulatora, jeżeli poziom energii spadnie poniżej poziomu krytycznego może doprowadzić do całkowitego uszkodzenia. Prawidłowo przechowywany akumulator powinien być naładowany do ok. 45% i znajdować się w chłodnym pomieszczeniu o temperaturze niespadającej poniżej 0.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika