Do malowania można podejść na dwa różne sposoby: albo zatrudnić ekipę budowlaną, która zrobi to za nas w sposób fachowy, lecz nietani, albo pomalować samemu. Zwłaszcza, jeśli mamy do dyspozycji farby akrylowe. Jednak malowanie ścian to nie jest taka prosta sprawa, którą może zrobić każda osoba.
Farby akrylowe – charakterystyka materiału
Farba z akryli jest wykonana na zasadzie zastosowania żywic poliakrylowych z dodatkiem pigmenu. Dzięki charakterystycznym właściwościom tego materiału, woda nie jest wchłaniana przez pomalowane farbą akrylową ściany. Co więcej, uzyskuje się charakterystyczną błyszczącą powłokę, która nie traci kolorów przez lata.
Pierwotnie farby akrylowe były stosowane w Stanach Zjednoczonych oraz Meksyku do malowania ścian zewnętrznych budynków wystawionych na działanie wiatru i wody morskiej. Dzięki temu, że farby nie przepuszczały wody, można było znacznie zaoszczędzić na późniejszym remoncie. Z czasem farby akrylowe trafiły do Europy, a stamtąd dalej. Obecnie są jedną z najpopularniejszych farb na świecie.
Jak malować ściany farbą akrylową
Do malowania tą farbą podchodzimy podobnie jak do pracy z innymi farbami. Przede wszystkim zabezpieczamy pomieszczenia folią oraz taśmą malarską przed pobrudzeniem niepożądanych ścian czy mebli.
Ponieważ farby akrylowe są rozlewane w postaci skoncentrowanej, potrzeba wcześniej przygotować rozcieńczalnik do nich. Jego dolewanie należy skonsultować z producentem farby lub bezpośrednio ze sprzedawcą. Malowanie bezpośrednio z kubełka zniszczy jedynie wałki oraz same ściany. Z drugiej strony zbyt rzadka farba będzie ściekać i zniszczy kolory ścian, jakie chcieliśmy uzyskać.
Do samego malowania można stosować wałki o krótkim włosiu, które będzie równomiernie rozprowadzać farbę po ścianie. Malowanie zaczynamy od sufitu, który pokrywamy pasami farby biegnącymi od okna w kierunku przeciwległej ściany. W ten sposób nie powstaną widoczne w świetle dziennym zacieki.
Następnie przy malowaniu ścian farbami akrylowymi zaczynamy od kątów pokoju, aby potem móc pomalować same ściany. Nakładanie farby powinno odbywać się na zasadzie jedno pociągnięcie pionowo, jedno ukośnie i jedno poziomo. W ten sposób zniwelujemy wszelkie niedoskonałości naszej pracy.
Gdy już skończysz, popraw kilka miejsc ręcznie pędzlem włosiennym i czekaj, aż farba wyschnie. Jeśli efekt nie zadowala, powtórz czynność.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.