Dobre CV różni się od tego zwykłego, nieciekawego i ginącego w stosie innych życiorysów tylko jedną rzeczą: unikalnością. Przygotuj, więc swoje Curriculum Vitae tak, żeby przykuwało wzrok, było ciekawe, oryginalne lub po prostu inne niż wszystkie.
To może być drobiazg – kolorowa kartka papieru, Twoje samodzielnie wymyślone logo, Twoja twarz wstawiona w logo firmy, do której wysyłasz CV – itp. Pomysłów są tysiące. Zamiast standardowego życiorysu możesz również wysłać do firmy kasetę, film, płytę dvd, swoje dokonania w Power Point itd. – wszystko zależnie od tego, o jakie stanowisko się ubiegasz. Jeśli starasz się o stanowisko typowo ścisłe, które nie wymaga od Ciebie nieprzeciętnej kreatywności – pamiętaj o zawarciu w życiorysie klasycznych i niezbędnych jego elementów.
Są to w kolejności:
- dane osobowe (wraz z numerem telefonu!),
- Twoje wykształcenie (w kolejności od ostatnio ukończonej szkoły, wraz z datami i nazwami szkół oraz ewentualnymi dyplomami),
- dotychczasowe zatrudnienie (nie wypisuj każdej pracy, w której do tej pory byłeś zatrudniony a jedynie te stanowiska, które są choćby w najmniejszy sposób związane z miejscem pracy, o które teraz się ubiegasz),
- doświadczenie zawodowe (kursy, nagrody, wyróżnienia, działalność charytatywna zbieżna w określonym stopniu z nowa pracą),
- inne umiejętności (również te, które nie są potwierdzone „papierkiem”, ale i bez tego masz je opanowane w dobrym stopniu),
- znajomość języków obcych oraz zainteresowania (nawet, jeśli interesujesz się hodowlą żab i haftem krzyżykowym – napisz to, bardzo możliwe, że osoba, która przeczyta Twoje CV też się tym interesuje i choćby z czystego zaciekawienia Twoją osobą zaprosi Cię na rozmowę kwalifikacyjną).
Gdy CV jest już gotowe – przeczytaj je, co najmniej dwa razy, lepiej żeby w tym piśmie nie pojawił się żaden niespodziewany błąd, który mógłby przekreślić Twoje szanse na pracę. I wreszcie ostatnia sprawa: drukując cv zwróć uwagę na to czy wyciągasz je z drukarki czystymi rękoma.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.
No to właściwie absolutne Abecadło. CV powinno tez delikatnie zaintrygować i zwrócić uwagę.
A co do błędów, to niestety zarówno literówki jak i poważniejsze błędy (w tym rzeczowe) to absolutny standard świadczący zdecydowanie na niekorzyść takiej osoby.