Na większości polskich uczelni, zarówno państwowych jak i prywatnych, obowiązuje pisanie prac. Każdy student po zakończeniu studiów, musi wybrać sobie temat i napisać pracę licencjacką lub magisterską.

Często zdarza się, że pisanie prac stanowi dla wielu studentów problem. Tak jak i pisanie prac magisterskich. Żeby odpowiednio przygotować takie prace, należy zaznajomić się z zasadami według których prace tego typu powinny być pisane.

Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, to kwestia właściwego układu pracy. Prace licencjackie oraz prace magisterskie muszą mieć ściśle określony układ. Trzeba tu wymienić: wstęp, treść rozdziałów, zakończenie i bibliografię. Natomiast w samej treści pracy niezwykle istotne są przypisy, wskazujące na pozycje z których korzystała osoba pisząca pracę.

Druga rzecz, to charakter jaki nasza praca ma przybrać. Prace magisterskie mogą mieć charakter badawczy lub opisowy. Prace badawcze zawierają metodologię w której określa się cel i przedmiot badań, problemy badawcze, metody i techniki badań, dobór próby i terenu badań. Przykładowo do technik badań można zaliczyć: wywiad, ankietę, badanie dokumentów, czy obserwację. Narzędziem badawczym może być test socjometryczny, arkusz obserwacji, kwestionariusz ankiety lub wywiadu. Jeżeli chodzi o pisanie prac licencjackich czy pisanie prac magisterskich, to warto zapoznać się z opisanymi wyżej kwestiami przed rozpoczęciem pisania pracy.

Niezwykle istotne są także wspomniane wstęp i zakończenie, będące odpowiednio wprowadzeniem i podsumowaniem pracy.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika