Naukowcy coraz częściej zadziwiają nas nowo odkrytymi wnioskami, wysnuwanymi na podstawie badań na ludzkim mózgu. Badają oni procesy zapamiętywania na poziomie komórki i co raz odważniej mówią o możliwości wynalezienia leku, poprawiającego ludzką pamięć.
Ku pamięci
Pamięć co do zasady możemy polepszyć dzięki odpowiednim ćwiczeniom, diecie i aktywności fizycznej. Wskazane jest stosowanie diety bogatej w witaminy z grupy B, magnez i fosfor. Możemy zaufać również ćwiczeniom fizycznym (ze względu na efekt dotleniania mózgu) oraz próbować technik relaksacyjnych. Badania wykazały także, że zapamiętujemy lepiej, kiedy podczas nauki używamy jak największej ilości mięśni – właśnie dlatego zapamiętamy lepiej informacje, które przepiszemy ręcznie, niż te, które przepiszemy na komputerowej klawiaturze.
Sposoby walki z zapominaniem
Kolejnym sposobem na szwankującą pamięć mogą być metody mnemotechniczne. Polega to na kojarzeniu liczb albo słów z miejscami dobrze znanymi, na układaniu wierszyków (w które wpleciemy ciąg słów do zapamiętania). Istnieją również sposoby bardzo przyjemne: jak chociażby czytanie książek, co pobudza nasze neurony i sprawia, że mózg pozostaje w lepszej kondycji. Należy również dużo spać – jakość snu wpływa na mózg i poprawia codzienne funkcjonowanie naszej pamięci.
Z pamięcią nie ma żartów
Pamięć jest jednym z podstawowych procesów psychicznych, dzięki któremu człowiek gromadzi informacje i zdobywa doświadczenie. Gdy zawodzi pamięć, co często wiąże się z podeszłym wiekiem (choć nie zawsze), może to wskazywać na wiele różnych chorób układu nerwowego. Najbardziej znanym upośledzeniem pamięci jest w dzisiejszych czasach choroba Alzheimera. Charakteryzuje się zaburzeniami pamięci, mowy, czynności ruchowych albo ich spowolnieniem. Do tego dochodzi nieumiejętność rozpoznawania i nazywania przedmiotów, problem z prostymi czynnościami, typu ubieranie się czy kąpiel. Szacuje się, że na świecie na Alzheimera choruje ok. 30 mln ludzi, w Polsce ok. 200 tys.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.