Zachowanie w czasie podniosłych uroczystości często sprawia nam problem. Z pewnością nikt nie chciałby popełnić w tak przykrych okolicznościach jak pogrzeb gafy, dlatego też warto wiedzieć, co robić, a czego się wystrzegać uczestnicząc w ceremonii pogrzebowej.
Dobrze zastanówmy się nad właściwym ubiorem. Jeżeli nie jesteśmy członkami najbliższej rodziny zmarłego, to nie musimy ubierać się w czerń, ale to nie znaczy, że mamy wolną rękę w kwestii doboru barwy i fasonu stroju. Wybieramy w tym wypadku oczywiście stonowane, a nie intensywne kolory– odpowiednie będą odcienie szarości, brązy, ciemna zieleń, granat. Jaskrawe nie powinny być nawet dodatki, takie jak parasol czy torebka. Ubranie butów bez palców, butów sportowych, topów czy krótkiej sukienki jest nie na miejscu (a jeśli już zdecydujemy się na sukienkę, to taką, która zakrywa kolana).
Gdy uczestniczymy w kościelnej ceremonii, lepiej przestrzegajmy pewnej kolejności zajmowania miejsc w ławkach (która będzie obowiązywać także podczas konduktu żałobnego). Pierwsze rzędy zarezerwowane są zwykle dla najbliższej rodziny, dalsze dla pozostałych krewnych i bliskich przyjaciół denata, a ostatnie dla dalszych znajomych oraz tych, którzy nie znali nieboszczyka osobiście, ale znają kogoś z rodziny. Z kościoła wychodzi się po wyniesieniu trumny, krocząc za najbliższą rodziną.
W przypadku, gdy nie znamy bliskich zmarłego, to nie składa się kondolencji. Kiedy jednak je składamy (zawsze po całej ceremonii), lepiej zrezygnujmy z okazywania wielkich emocji czy wypowiadania patetycznych słów. Wystarczy kilka prostych, ale ciepłych sformułowań (np. „Proszę przyjąć moje najszczersze kondolencje”, „Moje kondolencje”) oraz serdeczny uścisk ręki. Bądźmy wyrozumiali, w przypadku gdy osoba pogrążona w żalu nie wysłucha naszych kondolencji z uwagą.
Po ceremonii pogrzebowej na cmentarzu składamy też na świeżym grobie kwiaty lub wieńce, przepasane szarfą czy wstążką z odpowiednim napisem („Ostatnie pożegnanie Koleżanki i Koledzy”, „Kochanemu / Kochanej XZ”), ale możemy także zabrać ze sobą znicz, który przecież również jest symbolem naszej pamięci o zmarłym. Pamiętajmy, by podczas pogrzebu zachować powagę (wszelkie głośne rozmowy czy chichoty są niedopuszczalne) oraz mieć wyłączony telefon komórkowy! Trudno wyobrazić sobie mniej odpowiedni moment na odebranie połączenia…
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.