Niestrawność, zwana też dyspepsją, znana jest każdemu. To cały zespół objawów tzw. dyskomfortu w jamie brzusznej, do których zalicza się:
– uczucie pełności i ucisku w nadbrzuszu,
– nudności i wymioty, zgaga, niesmak w ustach, kwaśne odbijanie, zaburzenia w oddawaniu stolca,
– bóle głowy, znużenie.
Powinniśmy szczególnie zwracać uwagę na to, co jemy, gdyż brzuch, po mózgu, to najbardziej unerwiona część ciała. Niewłaściwe odżywianie jest obok takich czynników jak stres, siedzący tryb życia i alkohol, najczęstszą przyczyną niestrawności. Jednorazowa niestrawność może przerodzić się w dyspepsję, czyli chroniczną niedyspozycję, trwającą tygodniami.
Co rozumiemy przez niewłaściwe odżywianie? Jedzenie zbyt dużo lub zbyt szybko, spożywanie pokarmów, które organizm nie toleruje, posiłków bogatych w tłuszcz, spowalniający trawienie, połykanie zbyt dużych kawałków pokarmu i ich niewłaściwe przeżuwanie.
Jak skutecznie zwalczyć niestrawność?
Niezawodną metodą jest masaż i zabiegi rozgrzewające. Najlepiej masaż wykonać podczas kąpieli w ciepłej wodzie, zawierającej aromatyczne olejki.
Należy nawodnić organizm, w związku z tym przyda się butelka niegazowanej wody mineralnej.
Szczególnie pomocne na uczucie pełności i ciężaru będą zioła o działaniu wiatropędnym, czyli kminek, koper włoski, melisa, anyż, dziurawiec, mięta, kwiaty lawendy, siemię lniane, tatarak, rumianek, mięta, suszone jagody. Działanie regulujące trawienie mają głównie: kwiaty czeremchy, dymnica pospolita, kocanka piaskowa, marzanna barwierska, arcydzięgiel lekarski, bobrek trójlistkowy. Z kolei działanie przeczyszczające mają; drapacz lekarski, morszczyn pęcherzykowaty, łopian większy, kruszyna pospolita, mech islandzki, owoce derenia właściwego, lnica pospolita.
Pomocna na niestrawność może okazać się także czerwona lub zielona herbata, jogurt pełen aktywnych bakterii, najlepiej probiotyczny, szklanka wody z rozpuszczoną jedną łyżeczką soli (pod warunkiem, że nie cierpi się na wrzody żołądka lub chorobę refluksową).
Należy dotlenić organizm, wybrać się np. na spacer.
Można uniknąć leczenia przestrzegając żelaznych zasad. Profilaktyka sprowadza się do następujących działań:
Zrezygnuj z posiłków o wysokiej zawartości tłuszczu i konserwantów. Tłuszcze zwierzęce zastąp tłuszczami roślinnymi. Ogranicz produkty powodujące wzdęcia: fasolę, groch, kapustę itd. Pamiętaj o spożywaniu dużej ilości warzyw i owoców, a także produktów wieloziarnistych. Stosuj przyprawy usprawniające proces trawienia (majeranek, bazylia, koperek). Dieta powinna składać się z posiłków lekkostrawnych, duszonych, pieczonych lub gotowanych, z wykluczeniem smażonych. Ich temperatura powinna być umiarkowana.
Nie przejadaj się, staraj się jeść często małe porcje. Przeżuwaj każdy kęs. Jedz w wygodnej siedzącej pozycji. Podczas posiłku nie popijaj, spowalnia to proces trawienia. Między posiłkami wypijaj spore ilości wody mineralnej niegazowanej lub herbatki ziołowe, bez dodatku cukru. Ostatni posiłek spożywaj 2-3 godziny przed snem.
– Unikaj picia gazowanych napojów.
– Po obfitym posiłku unikaj aktywnego wysiłku fizycznego.
– Podczas żucia gumy zamykaj usta, gdyż połykane powietrze sprzyja występowaniu niestrawności.
– Nie nadużywaj papierosów, kofeiny i alkoholu.
– Unikaj stresujących sytuacji.
Jeżeli profilaktyka okaże się nieskuteczna, herbatka rumiankowa bezsilna w walce z niestrawnością, nie pomoże nawet ścisła dieta na bazie wody, należy koniecznie udać się do gastrologa. Tym bardziej, jeśli zaczynamy gwałtownie tracić na wadze, obserwujemy krew w stolcu i towarzyszą nam wymioty oraz gorączka.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.