Wielkość corocznych środków pieniężnych przeznaczonych na realizację zapisów ustawy o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych to zrealizowany odpis na fundusz socjalny naliczany w oparciu o przeciętną liczbę zatrudnionych w danej organizacji. Przeciętna liczba zatrudnionych wyliczana jest na podstawie Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 marca 2009 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (Dz. U. nr 43, poz. 349.)
Do określenia właściwej kwoty do przekazania na odrębny rachunek bankowy, ważna jest również informacja na temat odpisów na fundusz, zarówno tych obligatoryjnych, jak i fakultatywnych, dodatkowych. Podstawą do wyliczenia odpisu jest średnie wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu, w sytuacji gdy przeciętne wynagrodzenie z tego okresu było wyższe. Przeciętne wynagrodzenie ogłasza corocznie Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej „Monitor Polski” w terminie do dnia 20 lutego każdego roku.
Przy pracownikach pracujących w warunkach normalnych kwota odpisu na pracownika wynosi 37,5% średniego wynagrodzenia wskazanego przez prezesa GUS. Inaczej odpis będzie kształtował się w przypadku osób wykonujących pracę w warunkach szkodliwych czy w przypadku pracowników młodocianych. Każdy pracodawca dobrowolnie może zwiększyć odpis na zakładowy fundusz socjalny przekazując dodatkowe środki wyliczone w oparciu o liczbę emerytów i rencistów zakładu pracy czy osoby niepełnosprawne.
Dodatkowo odpisane środki funduszu zwiększone mogą być poprzez darowizny i zapisy od osób fizycznych lub osób prawnych, odsetki od zgromadzonych środków funduszu, zapłacone odsetki od pożyczek na cele mieszkaniowe, opłaty pobierane od osób i jednostek organizacyjnych, które korzystają z socjalnej działalności firmy, wierzytelności likwidowanych zakładowych funduszy socjalnego i mieszkaniowego, przychody z tytułu sprzedaży i likwidacji zakładowych lokali mieszkalnych w części nieprzeznaczonej na utrzymanie pozostałych zakładowych zasobów mieszkaniowych, przychody za sprzedaży, dzierżawy i likwidacji środków trwałych służących działalności socjalnej, w części nieprzeznaczonej na utrzymanie lub odtworzenie zakładowych obiektów socjalnych, lub inne, określone przepisami prawa.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.