Wybór dobrych mebli to rzecz, na którą warto poświęcić trochę więcej czasu niż tylko kilka minut potrzebnych do przejrzenia gazetki promocyjnej lub przejścia przez popularny, szwedzki sklep z wyposażeniem wnętrz.
Na początek trzeba ustawić priorytety. Meble wybieramy na lata, a więc i lista naszych oczekiwań powinna być adekwatna. Trzeba uwzględnić wiele zmiennych, takich jak choćby zwiększona liczba domowników, wyższe zapotrzebowanie na przestrzeń wynikające z rozszerzenia księgozbioru czy zmiany modnych stylów i przyzwyczajeń estetycznych. Dobrze jest też zastanowić się nad tym, przez jak długi okres będą nam meble służyć i dopiero w tym kontekście decydować się na jakieś konkretne rozwiązania.
Ta druga kwestia ważna będzie chociażby ze względu na konieczność wyboru odpowiedniego sklepu. A to nie jest proste. Na hasło meble kolonialne Wrocław w popularnej książce telefonicznej pokazuje się ponad dwieście wyników. To masa sklepów, z którą będziemy musieli się zmierzyć jeśli wcześniej nie przeprowadzimy odpowiedniej, świadomej selekcji.
Od czego więc zacząć? Na pewno od określenia własnych możliwości. Jeśli na przykład mieszkamy w mieście takim jak Wrocław czy inna metropolia, nasze możliwości finansowe ograniczone będą z jednej strony koniecznością utrzymania mieszkania, a z drugiej wysokimi cenami samych mebli. Jeśli więc uznamy, że nie dysponujemy zbyt dużymi zasobami środków, powinniśmy od razu wykreślić wszelkie designerskie projekty, luksusowe sklepy czy awangardowe rozwiązania.
To jednak tylko pierwszy z wielu dylematów. Załóżmy, że kupujemy meble do salonu. Na razie mieszkamy sami, ale przecież kiedyś mogą pojawić się dzieci. Przewidujemy to, więc chcemy podjąć odpowiednie kroki. Czy jednak na pewno oznaczać to będzie kupowanie mebli na wyrost i zabezpieczanie się przed wydarzeniami, które wprawdzie chcemy, żeby nastąpiły, ale nie mamy pewności, że naprawdę się zdarzą? Niekoniecznie.
Rozważając kupno mebli szacujemy przecież nasze możliwości, a także ilość pieniędzy, które wydamy na wyposażenie i jakość, jaką za to otrzymamy. Gdybyśmy kupowali szafę czy fotele przewidując, że będą używane przez dwie dekady, moglibyśmy wydać na nie naprawdę dużo, szczególną uwagę zwracając na wysoką jakość wybieranych produktów.
Tymczasem podejście może być zupełnie inne. Po co wydawać masę pieniędzy na coś, co po dwóch, pięciu latach przestanie być dla nas użyteczne? Może nie warto przykładać zbyt dużej wagi do jakości, a skupić się na bardziej estetycznych cechach kupowanych mebli? Oczywiście przy założeniu, że poniżej pewnego poziomu jakości schodzić nie należy.
Tego rodzaju rozumowanie, prowadzone z użyciem najprostszych narzędzi – kartki, ołówka i kalkulatora, pozwoli oszczędzić czas i pieniądze. Czas, bo salonów meblowych w dużych miastach, takich jak Wrocław czy Kraków jest zatrzęsienie. Pieniądze, bo zamiast wydawać na rzeczy, które nie będą nam potrzebne, skupiamy się na takich, które rzeczywiście spełnią nasze oczekiwania.
O autorze
interesuję się sportem, moją pasją jest siatkówka, lubię jeździć na rowerze, a wolnych chwilach relaksować się przy dobrej muzyce oraz kawie...UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.