Poszukiwanie fachowca psychoterapii wśród rynkowych ofert jest dla człowieka borykającego się z problemami wewnętrznymi bardzo trudne. Łatwo ulec deklaracjom bez odzwierciedlenia w kwalifikacjach oraz osiągnięciach zawodowych. Smutne efekty tego rodzaju „terapii” są widoczne w postaci ciągłego drenażu kieszeni klientów przy równoczesnym braku poprawy w dręczących ich obawach czy zgłaszanych zaburzeniach.
Poszukiwanie specjalisty w zakresie zdrowia psychicznego można porównać do szukania serwisu samochodowego dla auta. Jeśli samochód nie działa tak jak tego chcemy, zakładamy, że fachowiec określi przyczyny awarii, ustali co trzeba wymienić oraz poda zakres prac wraz z terminem wykonania usługi i szacowanymi kosztami. Analogicznie dobry psycholog lub psychoterapeuta razem z pacjentem ustalą w czym, jakimi metodami oraz mniej więcej jak długo będą udzielać pomocy. Nie wystarczy wpisać w wyszukiwarkę np. psycholog Kielce – znajdziemy wiele tego typu ogłoszeń, nie wszystkie rzetelne i godne polecenia.
Trudno jest ustalić czy osoba reklamująca się jako psychoterapeuta Kielce faktycznie nim jest. Istnieją bowiem liczne szkolenia, kursy, instytuty i organizacje, które posługują się takim określeniem bez dbałości o jakość usług i dobro klientów. Najbezpieczniejsze więc jest korzystanie z reguł, którymi kieruje się np. NFZ. W myśl tych reguł psychoterapeuta to osoba, która ukończyła albo jest w trakcie kursu psychoterapeutycznego (najczęściej 4-letniego) akredytowanego przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne albo Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. W profesjonalnych gabinetach tego rodzaju zaświadczenie jest do wglądu na życzenie klienta. Nieodzowne również jest posiadanie doświadczeń własnej psychoterapii oraz praca pod superwizją, czyli poddawanie się merytorycznemu nadzorowi certyfikowanego superwizora. Analogicznie jak w przypadku współpracy z psychologiem warto zadawać pytania dotyczące posiadanych kwalifikacji i doświadczeń zawodowych psychoterapeuty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w tym zakresie korzystnie będzie je przedyskutować w bezpośredniej rozmowie, co często uchroni klienta przed narażeniem swojego zdrowia i wydaniem pieniędzy w nierzetelnego „specjalistę”. Psychoterapia również posiada wiele rozmaitych szkół, z których nie każde podejście jest właściwe dla konkretnych przypadków. Warto przedyskutować to z psychoterapeutą co umożliwi bardziej efektywną i owocną współpracę.
Tytułu psychologa można używać po ukończeniu 5-letnich studiów magisterskich na kierunku psychologia. Psycholog – często termin ten jest nadużywany przez osoby, które ukończyły wszelkiego rodzaju szkolenia ze słowem „psycho” w tytule. Dobry specjalista nie odmówi okazania się właściwym dyplomem. Ponieważ psychologia jest bardzo zróżnicowaną dziedziną, dobrze jest wybrać psychologa specjalizującego się w odpowiedniej dziedzinie. Dla przykładu psycholog rozwojowy pracujący z młodzieżą i dziećmi nie zawsze jest specjalistą w zakresie zdrowia psychicznego dorosłych. Bardzo istotne dla decyzji o współpracy z konkretnym psychologiem są informacje na temat jego dotychczasowych doświadczeń zawodowych. Analogicznie jak przy potwierdzeniu wykształcenia również tutaj dobry specjalista chętnie udzieli tego rodzaju informacji.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.
Co warto wiedzieć wybierając sobie psychoterapeutę i psychologa?
20 rzeczy, które warto zapamiętać (!!!):
1. Znajdź sobie dobrego specjalistę.
2. Nie każdy psychoterapeuta jest psychologiem. Przekonaj się, że twój psychoterapeuta jest psychologiem, a nie filozofem, teologiem czy pedagogiem etc. W najbliższym czasie po nowelizacji ustawy o zawodach medycznych osoby z wykształceniem np. filozoficznym i teologicznym stracą prawo do wykonywania zawodu.
3. Wybierz psychoterapeutę, który jest psychologiem. Potwierdzeniem wykształcenia psychologicznego jest dyplom uzyskany na studiach psychologicznych.
4. Według prawa tylko Psycholog posiada właściwe kwalifikacje do udzielania świadczeń psychologicznych polegających w szczególności na: diagnozie psychologicznej, opiniowaniu, orzekaniu, psychoterapii (po ukończeniu studiów podyplomowych w tym zakresie) oraz na udzielaniu pomocy psychologicznej.
5. Psycholog-psychoterapeuta powinien mieć zawodowe ubezpieczenie OC. Sprawdź czy psycholog-psychoterapeuta jest ubezpieczony. Sprawdź aktualność jego polisy.
6. Wybierając psychologa-psychoterapeutę sprawdź jego wykształcenie, opinie u jego pacjentów, opinie w internecie, na forach, u znajomych oraz wszędzie gdzie tylko się da etc.
7. Sprawdź co o psychologu-psychoterapeucie piszą w mediach.
8. Sprawdź co psycholog-psychoterapeuta pisze w mediach, czy pisze artykuły na tematy psychologiczne, czy udziela wywiadów czy ma stronę internetową.
9. Sprawdź czy psycholog-psychoterapeuta zrzesza się w organizacjach lub stowarzyszeniach psychologicznych i/lub psychoterapeutycznych bądź innych tego typu organizacjach. Jeżeli psycholog-psychoterapeuta jest członkiem stowarzyszenia lub organizacji o profilu psychologicznym zwykle to oznacza, że jest zawodowo aktywną osobą i dba o swój warsztat zawodowy – raczej jest dobrym specjalistą.
10. Sprawdź gdzie pracuje i na jakim stanowisku.
11. Wykształcenie psychologa trwa 5 lat, psychoterapeuty – około 10 lat. Psychologiem staje się już po studiach magisterskich, a psychoterapeutą po studiach magisterskich i 5-letnich studiach podyplomowych oraz wieloletnim stażu pracy pod opieką uprawnionego psychoterapeuty bądź jeżeli osoba jest w trakcie takich studiów.
12. Psycholog-Psychoterapeuta ma obowiązek wydać paragon. Zawsze żądaj paragonu. Jest to dowód na to, że usługa została wykonana. Paragon może przydać się w pracy, szkole, uczelni, sądzie etc.
13. Sprawdź czy w gabinecie psychologa-psychoterapeuty można płacić kartą płatniczą. Płacąc kartą masz dodatkowe potwierdzenie, że odbyłeś terapię, może to się przydać, np. w sądzie w sprawach rozwodowych, rodzicielskich, innych sprawach gdzie dowodem może być odbyta terapia. etc.
14. Będąc już w kontakcie psychoterapeutycznym zwróć uwagę na wystrój gabinetu, czy czujesz się w nim dobrze i komfortowo. Jeżeli coś ci przeszkadza lub zaburza przebieg terapii daj o tym znać dla psychologa-psychoterapeuty, być może on postara się to zmienić, tak aby tobie było wygodniej. Jednak pamiętaj, że twoje oczekiwania mają być realne i uzasadnione.
15. Na pierwszym spotkaniu z psychologiem-psychoterapeutą odrzuć wszelkie uprzedzenia z powodu wieku, płci etc. Pozwól mu zawalczyć o swój autorytet i pokazać swoje kompetencje.
16. Jeżeli czujesz, że na kolejnych spotkaniach nic ciekawego nie dzieje się, terapeuta raczej zanudza, powiedz mu o tym, a w razie konieczności poszukaj innego.
17. W psychoterapii ogromne znaczenie ma osobowość terapeuty.
18. Płacisz za psychoterapię, masz prawo wymagać od psychologa-psychoterapeuty odpowiedniego indywidualnego podejścia do siebie. Jednak pamiętaj, że terapeuta to nie wróżka – za ciebie wszystkiego nie zmieni, ale pomoże tobie zmienić.
19. Sprawdź czy w miejscu pracy terapeuty przyjmują również inni specjaliści i lekarze, np. psychiatra, seksuolog, logopeda, dietetyk, terapeuta uzależnień, coach, doradca zawodowy etc. W razie potrzeby terapeuta może skierować do innego specjalisty gdy sytuacja tego wymaga. Psychiatra przepisze odpowiednie leki, dietetyk dostosuje dietę do stanu zdrowia, logopeda pomoże w kształtowania mowy i głosu etc.
20. Pamiętaj, że masz prawo do dyskrecji. Działalność zawodowa psychologa-psychoterapeuty oraz innych zawodów medycznych jest prawnie objęta tajemnicą zawodową. Psycholog i psychoterapeuta ma obowiązek zachowania w tajemnicy informacji związanych z klientem, uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu.