Decydując się na budowę własnego domu stajemy przed trudnym i wymagającym wyzwaniem. Jest to bowiem decyzja, którą zazwyczaj podejmujemy raz w życiu. Każdemu z nas zależy, aby była podjęta właściwe. Aby uniknąć jakichkolwiek nieporozumień i otrzymać projekt domu taki, o jakim marzymy, warto wcześniej przygotować odpowiednią listę założeń, przemyśleń i odpowiedzi na ważne pytania. Istnieje kilka podstawowych kwestii, o których warto pomyśleć zanim zlecimy budowę domu.
- Parterowy, z poddaszem czy może piętrowy?
Decyzję o tym, jaki będzie nasz dom powinniśmy podjąć już we wczesnym etapie naszych rodzinnych ustaleń. Warto przeanalizować uroki każdego z rozwiązań. Dom parterowy to przede wszystkim wygodne rozwiązanie dla osób starszych oraz niepełnosprawnych. W takim domu dostęp do wszystkich pomieszczeń będzie ułatwiony. Wadą natomiast jest to, że taki dom potrzebuje nieco większej działki. Zaletą domu z poddaszem jest lepsze magazynowanie ciepła, niż w przypadku pozostałych rodzajów domów. Dzięki temu dom staje się bardziej energooszczędny. Dom parterowy umożliwia nam swobodny dostęp do pełnego piętra. Jest to z pewnością najkorzystniejsze rozwiązanie. Zanim jednak się na nie zdecydujemy sprawdźmy, czy warunki zabudowy nam na to pozwalają.
- Murowany czy drewniany?
Warto zastanowić się nad powyższym tematem, gdyż przeróbka podczas budowy będzie bardzo trudna i kosztowna. Dom murowany zapewnia nam dużą dostępność materiałów, z których może być wykonany. Ponadto ściany murowane są grubsze, dzięki czemu dłużej trzymają ciepło. Są to z pewnością plusy takiego rozwiązania. Są też jednak minusy. Z pewnością minusem jest fakt, że dom murowany wymaga solidniejszych fundamentów, przez co jest rozwiązaniem droższym. W przyszłości trudno będzie wprowadzać nam większe zmiany w projekcie (modernizacje, remonty).
Dom z drewna jest z pewnością rozwiązaniem tańszym. Lżejsza konstrukcja to tańszy fundament. Ściany w takim domu są cieńsze, przez co powiększa się nam powierzchnia pomieszczeń. O wiele łatwiejsze w tym przypadku są przeróbki, remonty i modernizacje. Minusem natomiast jest na pewno to, że cienkie ściany szybciej tracą ciepło. Ponadto jest to technologia wciąż mało popularna, dlatego może być nam ciężko znaleźć odpowiednich fachowców i materiały do wykonania domu.
- Jak duży dom?
To również jedno z najważniejszych pytań, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć już na początku przygody z własną budową. Najlepiej będzie, jeśli odpowiemy sobie na pytanie: kto będzie mieszkał w tym domu oraz kto będzie się nim zajmować? Jeśli mamy dzieci musimy pamiętać, że one mogą niedługo wyjechać do pracy, na studia. Z drugiej strony mogą z nami zamieszkać teściowe. Zastanowić się należy również kto będzie sprzątał dom. Im więcej miejsca do mieszkania, tym samy więcej do sprzątania. Warto to przemyśleć.
Odpowiedź na powyższe tematy może ułatwić nam nieco wybór optymalnego dla nas rozwiązania. Podobnych pytań jest jeszcze więcej. Warto pamiętać, aby ostateczna decyzja była podjęta została na podstawie gruntownych przemyśleń. Warto zwrócić się o radę do biura architektonicznego z którym zamierzamy współpracować podczas projektu. Nieważne czy znajdziemy go wpisując w wyszukiwarkę architekt Wrocław, Poznań, czy Warszawa. Każdy z nich powinien udzielić stosownych informacji i porad dotyczących budowy domu. Warto z nich skorzystać i wybudować dom na miarę swoich potrzeb i marzeń.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.